Eğitim - Görele ve Çevre İlçeler

Görele Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Anadolu Lisesi Sivil Savunma kulübü ve Giresun Milli Eğitim Sivil Savunma Ekibi (MESSE) tarafından ‘1-7 Mart Deprem Haftası’ olması dolayısıyla Genel Deprem Bina tahliye projesi kapsamında tüm kamu daireleri ve okullarda yapılan yangın ve deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Senaryo gereği Giresun merkez üssü Görele ilçesinin 5 kilometre kuzeyinde, 30 kilometre derinlikte yıkıcı etkisi düşük olan 6.0 şiddetinde 30 saniye süren bir deprem olduğu bildirildi.

30 saniye süren deprem esnasında ÇÖK-KAPAN-TUTUN-KORUN pozisyonu alan Belediye ve Hükümet Konağı Binasındaki çalışanlar ile vatandaşlar deprem sonrasında acil durum gereği binayı boşaltarak Acil Durum Toplanma yeri olan Cumhuriyet Meydanında toplandı.

Giresun, Görele ve Tirebolu Belediyesi İtfaiye ekipleri, çalışanları kurtararak, yangına müdahale etti.

Tatbikat sırasında Hükümet Konağı binasında bulunan ve gerçek deprem olduğunu zannederek çok korktuğunu söyleyen 78 yaşındaki Fatma Gök, isimli yaşlı kadını Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş sakinleştirdi.

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, tatbikat sonrası yaptığı konuşmada, “Bir çok gerçek yangın ve deprem sırasında bir çok ürkütücü olaylarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Hepimiz insan ve birey olarak bu gibi afetlere karşı hazırlıklı olmak durumundayız. Bu bir senaryoydu fakat bu gibi afetlerle Allah’ım bizi karşılaştırmasın. Olası bu gibi durumlar karşısında da hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu işin şakası yok. Bilindiği üzere dünyanın her yerinde bu gibi yıkımlarla karşılaştık ve binlerce insanımızı kaybettik” dedi.

İlçe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ise, “Afetler tabi ki yaşantımızda oldukça karşılaştığımız bir durum ve mümkün. Önemli olan onlara karşı her zaman tedbirli olabilmektir. Çok şükür son yıllarda ülkemizde yapı denetim üzerinde çok ciddi çalışmalar oldu. Eski binalar kentsel dönüşümle yıkılıyor. Bu konuda daha çok yol kat etmemiz gerekiyor. Bölgemiz heyelana maruz kalan bir bölge. Özellikle köylerimizde keşif yapılması lazım. Yangın konusunda ise çocuklarımızı, gençlerimizi bilinçlendirmemiz lazım” dedi.