Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Cumhuriyet Halk Partisi Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, "Çavuşlu’da yapılan bu yapının modern çöp tesisi ile alakası kesinlikle yok” dedi.

Karaca, ekolojik sorunlar hakkında bilgi almak ve değerlendirmelerde bulunmak üzere geldiği Giresun'da, Çavuşlu Katı Sıvı Atık Bertaraf Tesisini de gezdi.

Burada tesisi gezdikten sonra tesis çıkışında vatandaşlara seslenen Karaca, Çavuşlu'da yapılan bu tesisin kesinlikle projeye uygunluğu yok, gelişi güzel çarpık bir tesis, buraya kesinlikle tesis diyemeyiz, usulüne uygun olmadığı görülmekte bu konu hakkında bir çalışma yapacaklarını ifade etti.

Karaca, yaşam alanlarının geleceğe dönük olarak korunmasını amaçladıklarını vurgulayarak, şunları dile getirdi:

"Çocuklarımıza yaşanabilir bir Türkiye bırakmanın yol haritasını ve çizgisini birlikte oluşturmamız gerektirmekte. Çevre ve doğa ihlallerine ilişkin açılan davalarda da maalesef hukuk bir şekilde yok sayılmakta, mahkeme kararları uygulanmamakta. Tahribat geri dönülmez noktaya geldiğinde verilen yürütmeyi durdurma kararının da hiç bir anlam ifade etmediğini görüyoruz. O zaman hiçbir zaman hukuku gözardı etmeden başka bir yol çizmeliyiz." Karaca, doğanın vazgeçilmez bir değer olduğunu, derelerin, ormanların, suyun, toprağın ve tarım arazilerinin gelecek nesillere daha yaşanılır halde bırakılması gerektiğini vurgulayarak, Çavuşlu’da yaşanan bu sürecin bundan sonra takipçisi olacaklarını ve CHP iktidarı ile bu ve benzeri olayların yaşanmasının tamamen önüne geçeceklerini bildirdi”CHP GENEL BAKAN 1CHP GENEL BAKAN 2