Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Bankacılık ve Finans Bölümünde eğitim gören bir grup öğrenci engelli çocuk ve bireylere sosyal imkanlar oluşturmak amacıyla ‘Aynı hayallerde, farklı bedenleriz’ adı altında park projesi geliştirdi.

Proje koordinatörü Ebru Öner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının engelli çocuk ve bireyler için sosyal imkanlar oluşturmak olduğunu söyledi.

Engelli vatandaşların bir yerde değil her yerde olması gerektiğini belirten Öner, “Bizler engelli değiliz belki ama engelleri aşmak için engelli vatandaşlarımızla bir olmamız gerekiyor. Şuan ki hedefimiz bu projemizi geniş kitlelere yayıp, engelli vatandaşlarımız için bir olduğumuzu göstermek ve onlara sosyal bir hayat, yaşam sunmaktır. Onları bizden ötekileştirmemektir. Bu projemizi Türkiye çapına yaymak istiyoruz. Engeli vatandaşlarımız bir yerde değil her yerde olmalı diye düşünüyoruz. Engellilerimizin engellerini aşmalarına hep birlikte sağlayacağız” dedi.

Proje ortaklarından Ali Berk Ateş ise, “Bizim asıl amacımız engelli çocuklarımızdır. Bir engelli çocuğun büyüme şekli çok önemlidir. Engelli çocuklar normal çocukların yaptıklarını yapamazsa ister istemez toplumdan uzaklaşır. Bizlerde engelli çocukların diğer çocuklarla eğlenebilmesini, aynı aktivitelerde bulunabilmesi için hem engelli çocukların hem de diğer çocukların girebileceği bir park projesi oluşturduk. Bu projemizin gerekli yerlerde tanıtımı yaptık. Okulumuzdaki öğretmenlerimizle de fikir alışverişinde bulunduk. Amacımız bölgemizde bu projemizi hayata geçirip, dünyaya yaymaktır” dedi.

Proje ortaklarından Ferdi Ellikçi ise, engelli vatandaşlara yardım etmenin onların yanında olmanın insanlık görevi olduğunu hatırlatarak, “Günümüze baktığımızda engelliler için ayrılan bölümler çok kısıtlı. Bizim bu bölümleri geliştirmek istiyoruz. Sadece normal insanların yaşam sürdüğü bir dünya değil de, engellilerinde içinde barındığı bir dünya istiyoruz” dedi.NVERSTE RENCLER 1NVERSTE RENCLER 2