Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Çanakçı Ortaokul öğrencileri tarafından yapılan muz piyano görenlerin dikkatini çekiyor.

Bilgisayar klavyesini kablolarla iletkenliğinden faydalandıkları muzlara bağlayan öğrenciler, kodladıkları piyano programı sayesinde, muzlara dokunulduğunda bilgisayar üzerinden notaların seslendirilmesini sağladı.

Öğrenciler, muzdan yaptıkları piyanonun yanı sıra ellerin çöp kutularına temasından kaçınılması için manyetik açılır kapanır çöp kutusu icat etti.

Projenin danışman öğretmeni Bekir Bogoçlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerle kodlama gerçekleştirerek muzlardan piyano yaptıklarını söyledi.

Muzdan yaptıkları projenin çok ilgi uyandırdığını belirten Bogoçlu, “Çağımızın gerekliliklerinden, yeterliliklerinden okuma yazmanın yanında en önemliliklerinden sayılan kodlama, kod anlama, aritmetik kurma sayılmakta. Bu konuda bakanlığımızın da çok sayıda çalışmaları var. Bizde okul idarecilerimizle bu konuda ne yapabiliriz diye düşündük, araştırmalar yaptık. Öğrencilerimize uygun, öğrencilerimizin yapabileceği seviyede neler olur, nasıl çalışmalar yapabiliriz kodlama uygulaması olsun, kodlama ile göze gelir hali olsun diye. Bu kapsamda 8-10 proje yaptık. Projelerimizin bir kısmını bugün itibariyle bitirmiş bulunmaktayız. En ilgi çekici projelerimizden bir tanesi muzdan yaptığımız piyonumuzdur. Elektriğin iletkenin üzerine çalışan bir sistem. Elektriği ileten herhangi bir nesne ile rahatlıkla bu sistemi kurabilirsiniz. Muzun yerine elma koyabilirsiniz. Hatta metal bir şey bile koyabilirsiniz. Biz kurşun kalemle de denedik çalışıyor” dedi.

Muzdan piyano projesinin yanı sıra hijyenik çöp kutusu projesi de geliştirdiklerini aktaran Bogoçlu, “Bunun da fikri, alt yapısı şu şekilde. Sürekli çöp kutularının ellenip, pislendiğini gördük. Bu sayıda otomatik olarak birisi yaklaştığında, bir çöp yaklaştığında açılabilir bir çöp kutusu tasarladık. Yine robotik projelerimizden otomatik boy ölçme sistemi yaptık. Aynı zamanda oyun tasarım çalışmalarımız, çevre tasarım, hiçbir şeye ihtiyaç duymadan bir kullanıcıya ve yöneticiye ihtiyaç duymadan kendi kendine çalışabilen akıllı otopark sistemi projemiz var” dedi.

Okul Müdürü Muhammet Aygün ise, “Çağın gerektirdiği şartlara göre okuma yazmanın dışında artık robotik gelişmeler, savunma sanayi gibi ülkemiz için çok gerekli kılınan şeyler. Bizde okulumuzdaki bilgisayar öğretmenimizle bunu değerlendirmek istedik. Robotik uygulamayla alakalı hocamızla istişare ettik. Bu robotik uygulama ders programına girecek müfredatta olan bir şey. Maliyetle kısıtlı olarak bunun alt yapısını nasıl oluşturabiliriz diye bilgi alışverişinde bulunduk. Öğretmeniz bize bunun alt yapısını yaptıklarını, öğrencilerinde bu konuda fikir sahibi olduğunu, bunlara artık somut örnekler dökebileceğini söyledi. Bununla alakalı Kaymakamımız ve Milli Eğitim Müdürümüzün desteğini ve fikrini aldık. Böyle güzel çalışmalar meydana çıktı. İlerleyen dönemlerde öğrencilerimizin farklı projelerde bulunması için alt yapının oluştuğuna inanıyoruz. Bu robotik uygulama çağın gerektirdiği dersi bütün sınıflarda aktif bir şekilde kullanmayı düşünüyoruz” dedi.

Öğrencilerden Tolga Koca ise, “Elektriği ileten maddelerle piyona çalabilir miyiz diye denedik. İlk başta kağıdı kurşun kalemle karalayarak, kıskançları taktık ve çalmaya başladık. Sonra meyvelerle denemeye karar verdik. Muz taktık ve bu sayede çalabildik” dedi.ANAKI MUZDAN PROJE 5ANAKI MUZDAN PROJE 6