Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Çavuşlu Belde Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, iki dönemlik belediye başkanlığı görevinde beldeye çok önemli hizmetler yaptıklarını, çok önemli atılımlar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Belde halkının güvenini boşa çıkarmamak için 10 yıllık belediye başkanlığı görevinde hizmet çıtasını üst seviyelere taşıdıklarını belirten Arslan, üçüncü dönem için belde halkından yine destek istedi.

Belde de her daim halk odaklı çalışmalara önem verdiklerini, her daim halkın yanında olduklarını ifade eden Arslan, “Samimiyet, güven, birliktelik bizlere özgüven aşıladı ve beldeye yapılamayanları yaptık” dedi.

Yetki verildiği takdirde çok önemli yatırımların Çavuşlu’yu beklediğini sözlerine ekleyen Arslan, “Çavuşlu Belde halkının güvenini hiçbir zaman boşa çıkarmamaya gayret gösterdik. Ekip ruhu ile yapılamayan hizmetleri yaptık. Kısıtlı imkanlarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştık. Belediyemizi borçlandırmadık, hizmet yaptık, hizmet ürettik. Yetki verildiği takdirde çok önemli yatırımları hayata geçireceğiz” dedi.

ALT VE ÜST YAPI ÇALIŞMALARI

Çavuşlu Beldemiz sınırları içerisinde 10 yılda birçok alt ve üst yapı hizmetlerinde bulunduk. Merkez Mahalle de insan odaklı hizmetler kapsamında Belediye hizmet binamız önünde bulunan ve birçok kaza meydana gelen Sahil yolu geçişi belediye kavşağına ikili görüşmelerimiz ve çalışmalarımız sonucu sinyalizasyon sistemini aktif hale getirdik. Yine merkez mahallemizde sahil caddesi boyunca uzanan görüntü kirliliği yaratan elektrik nakil hatlarını yaptığımız temaslar sonucu yer altına aldırarak daha sağlıklı, modern ve kaliteli görüntü kirliliği yaratan telleri ortadan kaldırttık. Yine beldemiz genelinde bulunan daha önce 25 olan merkezi ses sistemi ağımızı genişleterek 41 çıkardık. Beldemiz yedi mahallemizde bulunan 11 adet mezarlıklarımızın çevre düzenlemeleri kapsamında 5.360 karataş veya hazır beton duvar ile çevirerek, giriş kapıları ve tabela çalışmalarını tamamladık. Çavuşlu İlk/Ortaokulumuzun ana giriş kapısı önüne hız kesici ve dış bükey ayna yerleştirerek öğrencilerimizin güvenliğini sağladık. Beldemiz genelinde 11.250m² kilit parke ve bordür çalışması yapılarak vatandaşlarımızın daha rahat ve temiz bir ortamda yaşamalarını sağladık. Yine beldemiz sınırları içerisinde birçok noktada yağmur suyu tahliye boruları yerleştirerek su baskınlarının önüne geçtik.

BELDEMİZİN VE EKMEĞİMİZİN TANITIMI

Beldemizin tanıtımı ve özellikle dillere destan Meşhur Çavuşlu Ekmeğimizin tanıtılması için birçok kez Beldemizde yöresel kanallarda canlı yayın gerçekleştirerek veya program çekimleri yaptırarak, gerek yerel, gerekse ulusal gazetelere ve internet haberciliği, sosyal medya üzerinden Beldemizin ve Ekmeğimizin tanıtımını yaptık. Özellikle diğer illerde yapılan etkinliklere katılarak Beldemizin ve Ekmeğimizin tanıtılmasında büyük rol oynadık.

BELEDİYEMİZ ENVANTERİNE KAZANDIRDIĞIMIZ HİZMET ARAÇLARI

Belediyemiz araç filosuna 10 yıllık süre içerisinde 7 araç kazandırdık. İlk olarak iş ömrünü yitirmiş olan Kazıcı yükleyici Beko Loder iş makinamızı yenileyerek beldemiz hizmetine sunduk. Akabinde belediyemiz makam aracı olarak İstanbul Beyoğlu Belediyesinden Ford Focus marka otomobili hibe yolu ile tedarik ettik. Yine İstanbul Beykoz Belediyesinden Renault megan marka otomobil hibe olarak belediyemiz hizmetine aldık. Giresun Belediyesinden hibe yolu ile Cenaze taşıma ve mor aracını belediyemiz envanterine kazandırdık. Yine Görele Belediyesi envanterin de kayıtlı arazi aracını belediyemize sembolik bir miktar karşılığında kiralık olarak tedarik ettik. Yine belediyemiz envanterin de kayıtlı olan Ford marka vidanjörü mekanik ve kupa aksamını yenileterek itfaiye aracına dönüştürdük ve beldemizin hizmetine sunduk. En son olarak girişimlerimiz sonucu Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Ford marka 2018 model kamyonu araç filomuza dahil ettik.  

ÇAVUŞLU BELEDİYESPOR DESTEKLERİMİZ

Beldemizin ilk takımı olan ve 1987 yılı kuruluşundan günümüze her daim Belediyemizin desteğini alan Çavuşlu Belediyespor kulübümüz, Belediye başkanlığım 10 yıllık süre zarfında maddi manevi desteğimizi her geçen gün artırarak gösterdik. Göreve geldiğim ilk dönemde beldemiz sahil şeridinde bulunan toprak futbol sahası ve atıl durumda bulunan idari yapıyı Giresun spor il müdürlüğümüze ihale ettirerek Çavuşlu Belde stadı ve idari binasını futbolcularımıza ve beldemiz gençlerine kazandırdık. Bölgede ilk suni çim olarak anılan sahamız birçok ilçeye örnek teşkil etti. Çavuşlu Belediyespor takımımıza iç ve dış saha maçlarında her daim maddi ve manevi destek sunduk kendilerini maçlarında yalnız bırakmayarak desteğimizi hep hissettirdik.

SOSYAL BELEDİYECİLİK

Sosyal belediyecilik çerçevesinde imkanlarımız dahilin de her daim vatandaşlarımızın özel gün, bayram ve hastalıkta sağlıkta yanlarında olduk ve olmaya devam ediyoruz. Belediye olarak geçtiğimiz yıllarda sel mağduriyeti yaşayan beldemizde birkaç gün süren susuzluk sonucu mahallelerde yaşayan vatandaşlarımıza tonlarca litre hazır paket su dağıtımı yaparak daima yanlarında olduğumuzu hissettirmeye çalıştık. Belediyemiz beldemiz bayanlarına yıllardır Halk Eğitim Merkezi Usta öğreticileri tarafından verilen dikiş nakış kurslarında yer tahsisi başta olarak her zaman yanlarında olduk ve destekledik. Yaşlılarımızı evlerinde ziyaret ederek hayır dualarını aldık. Beldemizde bulunan ibadethanelerimizi bayan personelimizin titiz çalışmaları ile temiz tutarak vatandaşlarımızın takdirini topladık. Özel günlerde beldede yaşayan bayanlarımızın günlerini kutlamayı ihmal etmedik, yine beldemizin öğretmenlerimizin de özel günlerinde her daim yanlarında olduk. Vatandaşlarımız ile bir olduk diri olduk. Omuz omuza vatanımız için askerlerimize destek olmak için yürüyüşler gerçekleştirdik. Yaz aylarında Kuran Kurslarında ki çocuklarımız için oyun parkını ayaklarına getirerek neşe içerisinde eğlenmelerini sağladık.

MAHALLE YOLLARININ BETONLANMASI VE SICAK ASFALT ÇAKLIŞMALARI

Beldemizin mahalle yolları göreve geldiğimizde birçok nokta neredeyse kullanılamaz hale gelmişti. Yaptığımız girişimler, destekler ve belediyemizin kaynakları doğrultusunda yedi mahallemizin toplamında 7.865m³ hazır beton dökümü gerçekleştirerek vatandaşlarımızın daha sağlıklı ve kullanışlı mahalle yollarına kavuşturduk. Yine bu çalışmalar noktasında üç mahallemizin ana yol halterlerinde 10.580 ton sıcak asfalt uygulaması yaparak daha kaliteli ve çağdaş yollara kavuşturduk.

ÇAVUŞLU İLK/ORTAOKULU FAALİYETLERİMİZ

Beldemizin tek okulu olan Çavuşlu İlk/Ortaokulumuzun her daim yanında olduk, okulumuzun eksikliklerini gidermede öncü olduk. Öğretmen ve öğrencilerimizin özel ve başarılı günlerinde her daim yanlarında olduk desteklerimizi eksik etmedik. Okulumuzun çevre düzenlemelerinde belediye olarak yardımlarımızı eksik etmedik.

BELEDİYE YENİ SOSYAL TESİS, YESİL DONATI ALANLARI

Beldemiz sınırları içerisinde göreve geldiğimizde vatandaşlarımızın hoş vakit geçireceği neredeyse hiç yeşil alan yok gibiydi. 10 yıllık süreçte boş arazi ve yeni dolgu alanlarında beldemize 5 Bin 450m² alanda peyzaj çalışması yaparak beldemizi daha yeşil çehreye kavuşturduk. Belediyemiz imkanları doğrultusunda Beldemize 120 m² kapalı alan olmak üzere, 3.500m² alana sahip ikinci bir sosyal tesis ve yeşil alan yaparak vatandaşlarımızın kullanımına açtık. Beldemizin muhtelif alanlarına ve yapılandırdığımız yeşil alanlara 2 Bin 500 adet ağaç ve çiçeksi ağaç dikerek doğamızı daha da yeşillendirdik. Sahil de oluşturduğumuz sosyal park alanlarına yürüyüş yolu, oturma bankları ve spor aletleri yerleştirerek vatandaşlarımızı deniz ile buluşturduk.  

MİSAFİRHANE VE DOLMUŞ DURAĞI PROJEMİZ

Beldemizde uzun yıllardır eksikliği hissedilen Otel konforunda belediyemiz hizmet binası içerisinde 8 kişilik misafirhane yaparak beldemize gelen misafirlerimize ücretsiz olarak hizmetine sunduk. Yine beldemizde daha önce hiç yapılmamış olan nostaljik görünümlü ahşap 10 adet şehirlerarası otobüs ve ilçeler arası dolmuş durakları yaparak vatandaşlarımızın yağmurda güneşte korunarak araç bekleyecek durakları hizmetine sunduk.

MAHALLELERİMİZDE YENİ YOL AÇIMI ÇALIŞMALARI VE ONARIMI

Beldemiz de birçok noktada göreve geldiğimiz de vatandaşlarımızın yol sıkıntısı mevcuttu. Yeni yol yapımı belediyemiz ve vatandaşlarımız arasında ara sıra sıkıntılara yol açtığından yeni yol yapımı için uzlaşma sağlanamamıştı. Bizim dönemimizde vatandaşlarımız ile ikili diyaloglar sonucu 8 Bin 580 km yeni yol açılarak vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. En önemli yol çalışmamız 550 yıllık tarihi Yavuz Sultan Selim Konağına yeni yol çalışmamız olmuştur. Vatandaşlarımız ile iyi ilişkiler kurarak yeni yol sorununu giderdiğimiz bazı bölgelerde genişletme çalışmaları da yaparak daha kullanışlı ve geniş yollara kavuşturduk. Yollarımızın bazı bölümlerinde su kanalları, büz ve istinat duvarı gibi ihtiyaç duyulan bölümlerin sıkıntıları giderdik.

SİS DAĞI SU PROJEMİZ

Beldemiz de Zıva vadisi deresi içerisinde bulunan üç adet keson su kuyusundan yıllardır su temini yapılırken bugün bu kuyulardan nakil edilen su sorun teşkil eder olmuştur. Belediyemiz su sorunu aslında yaz aylarında nüfusun artması ile yeterli olmamasından kaynaklı azalması ile sıkıntı gösterir iken, şimdilerde beldemize yapılan Katı atık çöp depolama tesisi ile sağlık yönünden daha da önemli hale gelmiştir. Göreve gelmeden önce seçim çalışmalarında vaadimiz olan Sis Dağı Yaylasından su projemiz girişimlerimiz sonucu nihayetinde olumlu yönde ilerleyerek ihale aşamasına kadar geldi. 32 milyonluk su yatırım bedeli ve 6 milyonluk alt yapı kanalizasyon bedeli ile birlikte beldemiz ve bölgemizde yapılan en kapsamlı proje olacağını düşünüyorum. Umuyorum ki ilerleyen günlerde ihale olup yapımı en kısa sürede başlayarak bitirilecektir.

DÜĞÜN SALONU VE KÜLTÜR MERKEZİ PROJESİ

Beldemiz Liman sahası yanında bulunan dolgu alanı üzerine çalışmaları uzun süredir süren Çavuşlu Beldemizin ve Bölge halkının tüm sosyal ihtiyaçlarını karşılayabileceği Çavuşlu Belediyesi Düğün Salonu ve Kültür Merkezi’nde nikah salonu, damat- gelin odası, konferans salonu, çok amaçlı salon, sergi salonları da mevcut olacak. 2 Bin 500 alana sahip olacak Düğün Salonu ve Kültür Merkezi, Engelli kullanımına uygun olarak tasarlanacak. Bin kişilik kapasiteye sahip olacak. Ayrıca kültür merkezi olarak da kullanılacak olan binada toplantı, kongre, seminer salonlarında çeşitli sosyal aktiviteler de yapılabilecek.

YÖRESEL ÜRÜNLER PAZARI PROJESİ

            Belediyemiz tarafından Sahil Caddesi üzerine yapılması planlanan Yöresel Ürünler Pazarı önemli bir ihtiyaca cevap verecek, satılacak yöresel ve organik ürünlerin beldemiz, bölge halkı ve Şehirlerarası seyahat eden vatandaşlar tarafından da büyük ilgi göreceğini düşünüyorum. Her biri 5m2 den oluşacak toplam 15 adet ahşap satış biriminin yer alacak. Yüzde yüz doğal ve yerli olan ürünlerin satışa sunulacağı Yöresel Ürünler Pazarı’nın yapıldığında büyük ilgi görmesini bekliyorum. Vatandaşlarımız bu dükkanlardan Meşhur Çavuşlu Ekmeğimizi, Fındık, konserve, süt, yoğurt, peynir, yumurta, pekmez, bal, reçel, salça, sebze ve meyve gibi gıda maddelerini alabilecek. Bu ürünlerin yanında yine Beldemizde el emeği göz nuru bayanlarımızın ürettiği dikiş nakış ürünleri de tanzim edilecek. Bu projelerimizle birlikte onlarca bayan vatandaşımız, ürettikleri ürünleri daha sağlıklı ve konforlu bir şekilde nakite döndürme şansı yakaladıkları gibi aile bütçelerine katkı sağlıyor ve ihtiyaçlarını giderebiliyor olacaklar.