Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Yaklaşık 45 gün önce Görele İlçesine bağlı Esenli Köyü’nde taşların yerle bir ettiği evin sahibi Emine Karakoç (85) enkaza dönen evinin yanında ikamet eden oğlunun da evinin tehlikede olduğunu belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

Esenli Köyü’ne bağlı Hopa Mahallesi’nde ikamet eden Emine Karakoç’un evi, 45 gün önce evinin üst tarafında bulunan kaya parçalarının yerinden kopmasıyla birlikte yerle bir oldu. Üç yıl önce de düşen taşlar sonucu evin bir bölümü yıkılmış ve tamir edilmişti. O günden sonra birçok defa yazılı ve sözlü olarak yetkililere müracaatta bulunan aile bir sonuç alamadı. Evin tamamen kullanılamayacak hale gelmesiyle birlikte Emine Karakoç yan tarafta bulunan oğlunun evine yerleşti. Fakat aynı yerde bulunan ev şuanda her an yıkılabilecek olan kayalar yüzünden tehdit altında. Ev yıkıldıktan sonra enkazın kaldırılması ve diğer evin korunması için birçok yere başvuran aile yetkililerin şuana kadar bir şey yapmadıklarını belirtti.

“KALDIĞIMIZ EVİN DE YIKILMA KORKUSUYLA YAŞIYORUZ”

60 yıllık evinin yıkılmasından dolayı üzüntü için olan Emine Karakoç, “Bu evi eşim Ali Karakoç ile birlikte 60 yıl önce yapmıştık. Eşim vefat ettikten sonra bu evde tek yaşıyordum.  3 yıl önce evimizin yaklaşık 10 metre yukarısında bulunan büyük bir kaya parçası düşerek evimizin bir bölümünü yıktı. Oğlum Ali yıkılan yeri tamir ettirdi, ancak evimizin üst tarafındaki kayalar yerinden oynamıştı. Evimiz tehdit altındaydı. Ben özellikle yağmurlu havalarda yine taşlar gelip evimizi yıkabilir korkusuyla evde kalamıyordum. Yaklaşık 45 gün önce korktuğumuz başımıza geldi. Güneşli bir günde saat 15.00 civarında büyük bir gürültüyle yerinden kopup gelen taş kütleleri evimi tamamen yıktı. Bazı eşyaları bu enkazdan çıkardık. Ancak hiç biri kullanılacak durumda değildi. Mutfaktaki eşyalarımızın büyük bir kısmı ise halen enkazın altında duruyor. 45 günden bu yana kimse bize yardımcı olmadı. Şu anda oğlumun yanında kalıyorum ancak oğlumun evi de yine yukarıdan gelecek taşlar ile yıkılabilir korkusu yaşıyoruz” dedi.

  Evi tamamen yıkılan Emine Karakoç’un oğlu Osman Karakoç ise annesinin kaldığı baba evinin ve kendi evinin tehlikede olduğu gerekçesi ile defalarca çeşitli mercilere müracaat etmesine rağmen hiçbir tedbir alınmadığından yakındı. 

“GECELERİ BAŞKA EVLERDE KALIYORUZ, GÖÇEBE DURUMUNA GELDİK”

Osman Karakoç şu anda durdukları evin de aynı şekilde tehlikede olduğunu belirterek,”60 yıl önce baban buraya bu evi yapmıştı. 30 yıl öncede şu anda benim durduğum evi bana yaptı. 3 yıl önce bu evin üzerine bir kat yaptım. 3 yıl evimizin üst tarafından geçen patika yol araçların geçmesi için genişletince yolun üstündeki kayalıklar yerinden oynadı. Bu kayalardan bir tanesi annemin kaldığı evi kısmen yıktı. Ben o günden sonra çok defa yazılı ve sözlü olarak çeşitli mercilere müracaat ettim, ancak yeterli sonuç alamadık. Taşlar evlerimizi yıkacak dememize rağmen hiçbir önlem alınmadı. Yaklaşık 45 gün önce annemin kaldığı bu evde toplam 13 kişi vardık biz evden tesadüfen çıktıktan 5 dakika sonra güneşli bir hava olmasına rağmen yukarıdaki kayalar koparak bu evi yerle bir etti. Allahtan can kaybı olmadı. Evdeki eşyaların bir kısmı halen enkaz altında duruyor. Annem yanımda kalıyor. Ben, oğlum, gelinim, torunum ve annem ile birlikte toplam 5 kişiyiz. Ancak aynı tehlike devam ettiği için biz de gece komşularda yatıyoruz. Göçebe durumuna düştük. Komşulardan da utanır olduk. Her gün birilerini rahatsız ediyoruz. Yetkililerden isteğimiz bu enkazın bir an önce temizlenmesi ve benim evimi de yıkabilecek durumda olan taşlar için acil bir şekilde önlemin alınmasını istiyoruz. Bir dahaki sefere yıkılan evin içinde biz de olmak istemiyoruz.” dedi. Esenli Ky 1Esenli Ky 2Esenli Ky 4