Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Türk Sanat Müziği klasikleri arasına "Unut beni kalbimdeki hicranla yalnız kalayım, Anar ömrümce gönül giden sevgilileri, Hayat dolu bir gençlik, Umut dolu bir aşk bitti" gibi ünlü şarkıların güftecisi olan Ahmet Kaçar vefatının birinci yılında anıldı.

Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen anma programında Şair Kaçar’ın bestelemeye ömrü yetmeyen son güftesi de bestelenmiş hali de seslendirildi.

Şairin bu eseri Bestekâr ve Koro Şefi Cihan Unat tarafından muhayyer kürdi makamında bestelenen eser TRT Müzik Dairesine denetime gönderilmesi için Şairin yasal temsilcisi Mehmet Kaçar ile bestekâr Cihan Unat arasında izin sözleşmesi gerçekleştirildi.

İmza sözleşmesi ise Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun’un şahitliğinde tüm davetlilerin huzurunda yapıldı.

Şairin son güftesinin bestelenmesiyle ilgili bilgi veren Bestekar Cihan Unat, “Hayatını ve eserlerini konu alan Yüksek Lisans tezi çalışması için kendisiyle görüşen Ümran Turgut ‘a bu güfteyi Muhayyer Kürdi makamında bestelemek için çalışma yaptığını söylemişti. Ancak ömrü vefa etmeyince bu güfteyi bestelemek bize nasip oldu“ dedi.

Ayrıca Ümran Turgut tarafından ise “Varılmazın Ötesinde Bir Şair” Ahmet Kaçar’ın hayatı eserleri ve edebi kişiliğinin konu alındığı tezin de tamamlandığı ifade edildi.

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, anma töreninde yaptığı konuşmada, ünlü şairimiz Ahmet Kaçar’ı bir kültür çınarı olarak değerlendirerek, Görele’nin ve Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük sanatçılardan biri olduğunu söyledi.

Usta şair Ahmet Kaçar’ın “Unut Beni Kalbimdeki Hicranla Yalnız Kalayım ve Anar Ömrümce Gönül Giden Sevgilileri gibi TRT repertuvarında yirminin üzerinde eseri bulunduğunu hatırlatan Erener, “Göreleli ünlü şairimiz Ahmet Kaçar yaşarken sanatı sanat yapan bir ustayla hasbıhal etmenin, onun dilinden ezgiler, nameler dinlemenin onurunu, gururunu yaşadım. İnanın onu anlatmaya kelimeler yetmez. Bugün kendisi aramızda yok ama kendisi ve yaptığı sanatı kalbimizde yaşıyor. Ünlü şairimiz Ahmet Kaçar’a tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Bu programda emeği bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.AHMET KAAR 1AHMET KAAR 2