Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele, Eynesil ve Çanakçı’da ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende Atatürk büstüne çelenk sunuldu, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Görele Hasan Ali Yücel İlk ve ortaokulu bahçesinde devam programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Şenel Dede, 23 Nisan 1920 tarihinin, Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı, Türk milletinin egemenliğini ilan ettiği tarih olduğunu söyledi.

Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı tüm dünyayla paylaşan ilk ve tek ülkenin Türkiye olduğunu belirten Dede, "İşte bu diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu, bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı birlik beraberlikti, kurtuluş sevdasıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı. Türkiye’nin aydınlık yarınlarıydı. Tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutlarım" dedi.

Kutlama programında çuval, yumurta taşıma ve halat çekme yarışmaları düzenlendi.

Kutlamalar, resim, kompozisyon ve resim dalında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi sonrasında hazırlanan gösterilerle sona erdi.

-EYNESİL-

23 Nisan töreni Eynesil'de Kaymakamlık binası önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla ve Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasıyla başladı. .

Mustafa Yüksel İlköğretim Okulunda devam eden törende şiirlerin okunarak, çeşitli gösterilerin yanı sıra halk oyunları gösterileri de yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Hakkı Güven, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çocuklara armağan edilmiş ilk ve tek bayram olduğunu hatırlatarak, Sorumluluklarının bilincinde olarak evlatlarımızı milli ve manevi değerlere bağlı, evrensel değerlere açık nesiller olarak yetiştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Günün anlam ve önemi ilişkin konuşma yapan öğretmen Serkan Tekirdağ ise, “Dünyada hiçbir milletin tarihi bizimki kadar şanlı değil, hiçbir ülkenin vatanı bizimki kadar kanla sulanmadı. Dünyadaki hiçbir özgürlük bizimki kadar can verilerek alınmadı” dedi.

Törene, Eynesil Kaymakamı Mustafa Temiz, Belediye Başkanı Ahmet Latif Karadeniz, İlçe Jandarma Komutanı Uğur Ahmet Alkan, İlçe Emniyet Müdür vekili Osman Ziya Aksu, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. GRELE 23 NSAN 1GRELE 23 NSAN 4GRELE 23 NSAN 5GRELE 23 NSAN 6