Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele’de Turizm Haftası’ olması nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Görele Belediyesi ve Kaymakamlık tarafından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinlikte İlçe Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri tarafından yapılan el emeği, göz nuru eserler sergilendi.

İlçemize özgü Görele pidesi, köy dondurması, yöresel yemeklerimizin yanı sıra önemli kültür yerlerinde tanıtıldığı etkinlik, halk oyunlarının ardından sona erdi.

Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Türkiye'nin doğal güzelliği, tarihi birikimi, kültürel varlıkları, denizi, camileri, tabiat güzelliğiyle dünyada önemli turizm yerlerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'ye gelen turist sayısı bakımından dünyada 6. turizm geliri sıralaması ile 9. sırada yer aldığını belirten Kaymakam Ermiş şöyle devam etti:

"Ülkemizde kıyı turizmine yakın bir yapı vardı, son zamanlarda turizm çeşitlendirmelerine yöneldik. Turizm ağımız artık gün geçtikçe artmaktadır. Karadeniz Bölgesi de yayla turizmi açısından son derece elverişlidir. Yakın zamana kadar ülkemizde kış turizminde sadece Uludağ varken, bugün yaklaşık 30 noktada kayak turizmi icra edilmektedir. Turizm bir taraftan bacasız fabrika olarak adlandırılır. Çünkü hizmet sektörü ağırlıklıdır. İstihdam sağlar. Dış ticaret açısından stratejik öneme sahiptir. Bizler de ilçemizde turizm geliştirecek yatırımlar yapmalıyız. Mesela ilçeye kazandırılan Kemençe Kültür Parkımız turizm açısından önemli bir yer almıştır."

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener ise, Turizmin bir şehrin en önemli gelir kaynaklarından biri olduğunu belirterek, “İlçemiz turizm açısından istenilen noktaya gelecektir. Belediye olarak yapmış olduğumuz çalışmalarla bunu kanıtladığımızı düşünüyoruz. İlçemize kazandırdığımız Kemençe ve Kültür evimiz turizm önemli faktörlerinden biri haline geldi. Bu kapsamda ilçemize gelen turistler, hem kültürümüzü tanıdı, hem de Görele pidesi ve köy dondurması başta olmak üzere yöresel yiyeceklerimizi yeme fırsatı buldu. Şehrimizin kalkınabilmesi için turizm bizim öncelikli ortak noktalarımızdan bir tanesidir. Bizde belediye olarak elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz” dedi.TURZM HAFTASI 1TURZM HAFTASI 2TURZM HAFTASI 3