Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele Belediyesi tarafından Birinci Dünya savaşı yıllarında ilçede Rus işgaline karşı büyük kahramanlıklar gösteren ve halk arasında ‘Dursun Çavuş’ olarak bilinen Gülüşan Maksutoğlu’nun hayatı ve Görele kadınının destansı mücadelesinin konu edildiği tiyatro oyunu sergilendi.

Görele Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde oynanan Televizyon program yapımcısı Uğur Bilgi’nin yazdığı ve yönettiği, Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu öğrencilerinin rol aldığı tiyatro gösterisi izleyicilere duygusal anlar yaşattı.

Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, burada yaptığı konuşmada, uzun süredir tiyatro ve sinema izlerken ağladığını hatırlamadığını söyledi.

20 yıllık kaymakamlık döneminde böyle bir tiyatro izlemediğini belirten Ermiş, “Her bir çocuk neredeyse yıllardır bu işin eğitimini almış gibiydiler. Şoktayım diyebilirim. 20 yıldır kaymakamım böyle bir şey görmedim. Emek var, caba var, o anı sanki yaşarmış gibi bir durum var. Ben öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu tiyatronun sadece Görele’de kalmaması gerekmektedir. Çok farklı kesimlerde, farklı il ve ilçelerde gösteriminin de yapılması gerekmektedir. Bunun içinde kaymakamlık olarak elimden geleni yapacağım. Mesajları bazen kamuoyuna iletmenin en güzel yolu tiyatro ve sinema oluyor. Bu toprakların nasıl kazanılmasına bir kere şahit olduk. Ben tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Tiyatroya Görele Belediye Başkan Vekili Halil Ekiz, Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım ve tiyatro severler katıldı. GRELE TYATRO 1GRELE TYATRO 2GRELE TYATRO 3GRELE TYATRO 5