Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Çanakçı’dan 800 metre yükseklikte, yöre halkı tarafından ‘Karınca Kalesi’ olarak bilinen mesire alanının turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Efsanelere konu olmuş Karınca Kalesi, yöre insanının hatıralarında ve kültüründe önemli yer tutuyor. Rusların Karadeniz'i işgal ettiği yıllarda da uzun süre kullanılan Karınca Kalesinin zirvesinde 360 derecelik muhteşem bir seyir alanı bulunuyor. Bu tepeden birçok yerleşim yerlerinin yanı sıra, başta Sisdağı olmak üzere dağları seyrederken, denizi görmekte mümkün.

Geçtiğimiz yıllara kadar ulaşımı zor olan Karınca Kalesi’ne araba ile ulaşılmasını sağlamak için 3 kilometre yeni yol açtırıldı. Kaleye kadar olan yolun tamamı ise beton yapıldı. Yolun yanı sıra çevre düzenleme çalışmaları da yapılan Karınca Kalesi yöre insanının vazgeçilmesi haline geldi.

Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım, Karınca Kalesi’nde çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

KARINCA KALESİ ÜLKE TURİZMİNDEKİ YERİNİ ALMIŞ OLACAKTIR

Kasım, “82 Milyonluk ülkemizde her yıl ortalama olarak 40-50 milyon insan geziyor. Farklı tatil anlayışında insanlarımızda var. Doğal yaşama hevesi olan insanlarımız da mevcut. Bölgemiz doğal yaşam ve doğal manzara için harika bir yer olmakla birlikte Karınca Kalesi ise bu muhteşemliği tamamlayacak bir konuma sahiptir. Önceden Kele’ye ulaşan zordu, araç yolundan sonra yaya olan yolumuz vardı. Şu anda kaleye kadar yolumuzu tamamlayarak betonladık. Karınca Kalemizin alanını kamp ve günübirlik geziler için en ideal hale getireceğiz. Öncelikli hedefimiz Karınca Kalesinin isminin durulmasını sağlamak olacaktır. Planladığımız projeler tamamlandığında Çanakçı ve Karınca Kalesi ülke turizmindeki yerini almış olacaktır” dedi.

HEDEP 100 BİN TURİST

Bu projenin uzun soluklu olduğunu, etap etap bu projeyi faaliyete geçireceklerini belirten Kasım, şunları kaydetti:

“Karınca Kalemiz seyir terası, zipline, dükkanlardan kafe ve lokantalardan oluşan bir konsept olarak hayata geçecektir. Bu kapsamda çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. Kaleye gelen araç yolunun sonunda dükkânlarımız olacak. Bu dükkânlarımızda özellikle yöresel ürünlerimizin satılması, özellikle bayanların bu yolla gelir elde etmeleri sağlanacaktır. İş yapıp gelir elde eden kadınlarımızın kendilerine olan özgüveni gelişir, kişisel bağımsızlıklarını kazanmış olurlar. Hedefimiz Karınca Kalemize yılda 100 bin kişi getirebilmektir. Bunu başardığımızda hem turizm acısından hem ekonomik anlamda Çanakçı’yı geliştirmiş olacağız. Tabi bunu belediyeye bir gelir olarak düşünmüyoruz. Halkı ayakta tutmak için düşünüyoruz. Halkı, geçimini idame ettirmek açısından çalışmalarımız çok önemlidir. Bu kör bir yatırım değil, gelişime ve hizmete yönelik bir çalışmadır. Halkımızdan, özellikle devlet büyüklerimizden bu kapsamda destek bekliyoruz” dedi.KARINCA KALES 2KARINCA KALES 1