Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

THM Sanatçısı Yücel Öner'in yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı, TRT Müzik'te yayınlanmakta olan "Derlemeci" adlı programın Görele ayağının çekimleri 9-10 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.

Görele Kemençe Müzesi’nde yapılan birinci gün çekimlerine, kemençe sanatçısı Hüseyin Çınar ile Göreleliler tarafından fenomen haline gelen Şaziye Dalman katıldı. Ayrıca Yusuf Kurt hoca yönetimindeki Görele Belediyesi Halk Oyunları Ekibi de bir gösteri yaptı.

İkinci ve son gün çekimlerine ise, Haydarlı Köyü’ndeki Kovantaşı’nda ve Kuşçulu Köyü Yalı Mahallesi’nde fındık bahçesinde devam edildi.

Kovantaşı’nda yapılan çekimlerde, Karadeniz’in şu anda yaşayan tek efsanesi olan ünlü kemençe sanatçımız Katip Şadi katıldı.

Yaşlılığına ve rahatsızlığına rağmen, yakıcı sıcağın altında saatler süren yorucu çekim süresince büyük üstadımız Katip Şadi, çok güzel bir performans sergiledi. Yetiştirdiği çırağı da kendisine refakat etti.

Görele Kemençe ve Horan Derneği Başkanı İlhan Tahmaz, halen 81 yaşında olan ve rahatsızlığı nedeniyle ellerinde güç kaybı olan büyük üstat Katip Şadi’yi, Derekuşçulu köyündeki evinden alıp, çekimden sonra yine evine bıraktı. Çekimlerin son bölümü, Kuşçulu köyü Yalı mahallesinde (Sanayi Sitesi karşısı) fındık bahçesinde gerçekleştirildi.

Çekimler süresince TRT ekibini yalnız bırakmayan ve onlara rehberlik yapan “Picoğlu Osman” kitabının yazarı ve aynı zamanda da köşe yazarımız olan Seyfullah Çiçek, Picoğlu Osman’ın yaşamından bir kesit sundu.

Görele Belediyesi Kemençe Kursu öğrencilerinden kurulu 10 kişilik kemençe korosuyla program çekimlerine son verildi.

Yapımcı, sunucu Yücel Öner, gazetemize verdiği demeçte, güzel bir çalışma yaptıklarını belirterek, programın TRT Müzik kanalında ne zaman yayınlanacağı konusunda ayrıca bizleri bilgilendireceğini söyledi.TRT CEKM 1TRT CEKM 2