Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Eynesil Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Kılıç, Karadeniz’de balık ve balık türlerini azalmasındaki en önemli nedenin Yunus balıklarının çoğalması olduğunu söyledi.

Günde 50 kiloya yakın balık yiyen yunusların mezgit ağlarını da parçaladığını belirten Kılıç, “Bu günlerde mezgit balığı çok olması gerekiyor. Başta mezgit olmak üzere birçok balık türleri yok olma durumundadır. Son yıllarda Yunus Balıklarında önemli sayıda artış gözlenmektedir. Büyük balıkların küçük balıkları yemesi doğal yaşamın gereğidir. Karadeniz’de balıkların yok olmasına yunus balıklarının artışı en büyük etkendir. Günde 50 kiloya yakın balık yiyen yunuslar bu günlerde kurduğumuz mezgit ağlarını da parçalıyorlar” dedi.

Karadeniz’de yunusların yanı sıra denizlerin aşırı kirlenmesi, iklim değişikliği, bilinçsiz avcılık da balık türlerinin azalmasında en büyük etken oluşturduğunu ifade eden Kılıç, şunları kaydetti:

“Bu sezonda benim 10 civarında mezgit ağım yunuslar tarafından parçalanarak kullanılamaz hale getirildi. Tanesi 3-4 yüz lira civarında olan ağlarımızın parçalanmasıyla balıkçılarımızın büyük çapta maddi hasarları oluyor. Zaten balık avlayamayan balıkçılarımız ekonomik olarak daha da zor durumda kalıyorlar. Karadeniz’de yunusların yanı sıra denizlerin aşırı kirlenmesi, iklim değişikliği, bilinçsiz avcılık da balık türlerinin azalmasında en büyük etken oluşturuyor”AHMET KILI