Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele'nin Karlıbel Köyü Hapan Kıranı mevkiindeki kır kahvesi yaklaşık bir asırdır ayakta duruyor.

Yaylacıların yol güzergâhında bulunması nedeniyle bir zamanlar yörenin en işlek mekânlarından biri olan kır kahvesi, yıllar sonra eski popülerliğini kaybetse de kendi geleneğini değiştirmedi.

Kır kahvesinin hemen yakında bulunan doğal kaynak suyu ve sadece odun ateşinde demlenen çaylar günü birlik gelen misafirlerin beğenisini kazanıyor.

Damak zevkinin yanı sıra ahşap ve otantik yapısı yapısıyla da göze hitap eden kır kahvesinin en büyük özelliği ise hemen hemen yılın 12 ayında açık olması.

Babası ile birlikte ev olarak inşa edilen kır kahvesinde 85 yaşına gelen Osman Koyun,”Burasını o zamanın şartlarına uygun şekilde yığma taş ve ağaç kullanarak ev olarak yaptık. Evimiz yayla yolunun kenarında olması nedeniyle gelen geçenler ile dolup taşmaya başladı. Yoldan geçenleri çeşitli ihtiyaçları da oluyordu. Biz burayı o günün şartlarına göre yolcuların ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenledik. Yayla yolcularının büyük bir kısmı başta ekmek olmak üzere çeşitli yiyecek ihtiyaçlarını bizden karşılıyordu. Tabiî ki mola verenlerin çay içmeleri de kaçınılmazdı. Odun ateşinde ve doğal kaynak suyundan yaptığımız çaylar bugünde aynı şekilde yapılarak müşterilerimize sunulmaktadır” dedi.

İlerleyen yaşına rağmen kır kahvesini sürekli açık tutmaya çalıştığını söyleyen Osman Koyun, önceleri mecburiyetten gelen müşterilerine hizmet verirken, bugün gürültü ve sıcaktan kaçanlara hizmet sunmaya devam ediyor.

MÜŞTERİLERİMİZ KAHVENİN YENİDEN YAPILMASINI İSTEEMDİLER

Her mevsimde kapısının açık olduğunu belirten Osman Koyun; “Yılların alışkanlığıyla her gün buranın kapısını açık tutuyorum. Bir zamanlar yaylacılar gelip geçerken kapıda her gün en az 500-1000 at katır bağlanıp çözülürdü. Bazen yolcularımız burada konaklardı. İhtiyaca göre başta ekmek olmak üzere çeşitli yiyecekleri de bulundururken geldiğimiz noktada sadece çay yapıyoruz. Müşterilerimize odun ateşinde, doğal kaynak suyundan yaptığımız tavşankanı çayımızı ikram ediyoruz. Amacımız para kazanmak falan değil, yıllar önce babam ile başlatılan ve bugüne kadar süregelen bir alışkanlıktır. Yığma taş ve ağaç kullanılarak yaptığımız bu binayı yıkarak yenisini yapmak istedik. Ancak çevremizdekiler ve müşterilerimiz buna izin vermedi. Bizde aynı şekilde mekânımızı işletmeye devam ediyoruz. Gücüm yetene kadar burada olacağım” dedi OSMAN KOYUN 1OSMAN KOYUN 3