Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Yapımına 2016 yılının Ekim ayında başlanan Eynesil Devlet Hastanesi inşaatının 2018’in Nisan ayında bitmesi beklenirken, temel çalışmalarındaki iş artışından kaynaklanan olumsuzluk neticesinde bu süreç Temmuz 2018’e ertelenmişti. Kaba inşaatının tamamlanmasından sonra dış cephe çalışmaları sırasında durdurulan Eynesil Devlet Hastanesinin inşaatının ihalesinin yeniden yapılacağı belirtildi.

2016 yılının Temmuz ayında yer teslimi yapılarak inşaatına başlanılan Eynesil İlçe Devlet Hastanesi, Toplum Sağlığı Merkezi (TSM), 6 hekimlik Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu (ASH) inşaatının yapımı durdurulurken bu güne kadar yapılan kısımlarda da kısmi olarak dökülmeler ve çürümeler meydana gelmeye başladı.

Eynesil Kamil Nalbant Sağlık Ocağının yıkılarak, bu binanın bulunduğu arsaya yapılmakta olan bina bodrum, zemin ve iki kat olup, binada hastane odaları, hasta yatak üniteleri, acil hizmet ünitesi, morg hizmetleri ve teknik alanlar yapılmaktaydı. Binanın ihale tarihinden sonra 350 günde tamamlanması beklenirken, inşaatın sözleşme bedeli KDV hariç 5 milyon 477 bin lira olarak belirlenmişti.

Temel atıldıktan sonra projede yapılan değişiklikler nedeniylede bir süre inşaatı durdurulan hastanenin yapımı daha sonra hızlı bir şekilde devam ediyordu. Yükleyici firma yetkilileri hastane inşaatını gününde önce teslim edilebileceğini belirtmelerine rağmen sözleşme süresinin tamamlanmasına az bir zaman kala inşaatta çalışmalar durdurulmuştu.

AK Parti Eynesil İlçe Başkanı Emrah Takaç hastane inşaatının bu yılsonuna kadar yenide ihale edileceğini ve 1 yıl içerisinde tamamlanacağını bildirdi.

BİR YILDA TAMAMLANACAK

Takaç,” İlçemizde yapımının yüzde 55 i tamamlanan Entegre Devlet Hastanemizin inşaatını üslenen şirket, taahhütlere uyamamış ve bu neden ile sözleşmeyi yerine getirememiştir. Bu yüzden Sağlık Bakanlığı İhale Komisyonu tarafından fesih kararı alınmıştır. Bu şirket hakkında gerekli mercilere yapılan dilekçeler ve şikâyetler ile müteahhitlik lisansları iptal edilmiştir. Hastanemizin Sağlık Bakanlığı İhale Komisyonu tarafından 2019 yılı son çeyreğinde yapılacak olan ihale komisyonuna aldırılarak inşaatın bu yıl içerisinde başlatılıp 1 yıl içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır” dedi. Ahmet CEYLAN

            Tığlı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplanması istemiyle soru önergesi vererek, söz konusu hastanenin akıbetini sorguladı. Giresun Milletvekili Necati Tığlı, AKP’nin sağlık hizmetlerine erişimi Kamu Özel Ortaklığı adıyla hayata geçirdiği sistemle birlikte tamamen karlılık esasına göre değerlendirdiğini de belirtti.

            Tığlı, “Hasta garantili sistem daha çok hasta, daha çok yatarak tedavi gören hasta ihtiyacını ortaya çıkaracaktır, aynı köprülerde, otoyollarda olduğu gibi, yeni sağlık sisteminde hasta olsan da olmasan da aradaki farkı ülkenin vatandaşları olarak hepimiz cebimizden ödeyeceğiz. Şehir Hastaneleri açılışlarıyla propaganda yapan iktidar doğmamış çocuğu bile şimdiden müteahhidine borçlandırdığını da hatırlatmalı. İktidarın yeni sistemde ülkemizin şehir merkezlerinden uzak, nüfusu az, gelir durumu düşük vatandaşlarımızın yaşadığı ilçelerde kasabalarda yaşayan vatandaşlarımıza kar getirmeyeceği için sağlık hizmetini götürmesini, hastane yapsa bile doktor ve personel ataması cihaz almasını yeterli bir sağlık hizmeti sunmasını beklemek hayalciliktir.”dedi.

             Tığlı, Eynesil Devlet Hastanesi inşaatının hangi aşamada olduğunu sorguladığı önergede, şu sorulara da yanıt aradı; “Eynesil İlçesi Devlet Hastanesi inşaatı ne aşamadadır? Hastanenin kaç yatakla, hangi bölümlerde hizmet vermesi planlanmaktadır? Sözleşme şartları yerine getirilmiş midir? Ne zaman tamamlanması öngörülmektedir? Niçin hala bitirilememiştir?

               Bitirilme oranı ve yüklenici firmaya bu güne kadar yapılan ödeme ne kadardır?”EYNESL HASTANE 2