Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Eynesil Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Kılıç, balıkçıların denizde umduğunu bulamamasının sebebini kimyasal atıkların deniz suyuna karışmasına bağladı.

Gelecek nesillerin denizde yetişen balıkları ancak fotoğraflardan görebileceğini iddia eden Eynesil Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ahmet Kılıç, balıkların azalmasına neden olan etkenlere devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Balıkçıların umudunun hamsi avcılığına kaldığını belirten Kılıç, “Bu mevsimde palamut, istavrit ve mezgit balığının bolca olması gerekirken, balıkçılarımız umduğunu bulamamamıştır. Böyle devam eder, ilerleyen günlerde hamsi avcılığı da olmazsa küçük çaptaki balıkçılarımız gibi büyük balıkçılarımızda büyük ekonomik sıkıntı içerisine girebilir” dedi.

Denizdeki balıkların azalmasında bir çok etkenin yattığını ifade eden Kılıç, şunları kaydetti:

“Eski sezonlarda bu aylarda bolca palamut balığı avlanıyordu. Son zamanlardaki iklim değişikliği, deniz suyu sıcaklığındaki aşırı yükseliş torik yumurtalarının telef olmasına, palamut yavrularının ölümüne neden olmuştur. İstavrit ve mezgit balığının azalmasına ve boyutunun küçülmesine neden olan etkenler pek çoktur. Bunların başında bilinçsiz avcılık, denizlerdeki kirlilik oranının artması, iklim değişikliği, yunus balıklarının aşırı üremesi, ışık kirliliği ve kimyasal atıkların deniz suyuna karışması gibi birçok etken yatmaktadır”AHMET KILI 1AHMET KILI 2