Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele’de 19 Ekim Muhtarlar Günü törenlerle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende konuşan Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Serçe, muhtarların demokrasinin temel taşı olduğunu söyledi.

Serçe, muhtarların köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynadığını belirterek, "Yerel yönetimler, gerek demokratik hayatta oynadıkları roller, gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında ve erişiminde yüklendikleri fonksiyonlar sebebiyle yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşamasıdır." dedi.

Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ise mahalle ve köy muhtarlarının üstlendiği görevin önemine değindi.

Muhtarların demokrasi zincirinin ilk halkasını oluşturduğunu ifade eden Ermiş, şunları kaydetti.

“Muhtarlarımız, bulunduğunu mahalle ve köylerde devletimizin tüm kurumlarını temsil ederek, bölgenizdeki halkın devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı rol oynayarak diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel unsurlarından birisi olan yönetime katılımcılığı kolaylaştırmakla birlikte demokrasi zincirinin ilk halkasını oluşturmaktasınız. Vatandaşlarımızın beklentilerini ve ihtiyaçlarını devletimize iletme noktasında etkin rol oynayan, devletle milletin bütünleşmesinin temel harcını sizler oluşturmaktasınız. Bizim için muhtarlar vatandaşa hizmet verilmesi noktasında en önemli aktörlerin başında yer almaktadır. Bu vesileyle mahalle ve köylerinizde yaşadığınız her türlü sorunun çözüme kavuşması için fedakarca mücadele eden siz değerli muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününüzü yürekten kutluyor, ailece, sağlık ve mutluluk dolu bir ömür diliyorum” dedi.MUHTARLAR GN 1MUHTARLAR GN 2MUHTARLAR GN 3