Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele İlçe Müftüsü İhsan Öz, koronovirüs salgını nedeniyle yaklaşmaktan olan Ramazan ayını buruk geçirmenin üzüntüsünü yaşayacaklarını söyledi.

Müftü Öz, Ramazan ayında oruç tutmanın her sağlıklı bireye farz olduğunu belirterek, Ramazan ayını oruçlarımızı tutarak, Fitre, zekat ve yardımlarla muhtaçları sevindirerek, en önemlisi bu ayda 'ümmet olma' şuurunu kendimizde hissederek geçirmek gerektiğini söyledi.

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronovirüs salgını nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cemaatle namaz kılmanın yasaklandığını bu nedenle bu Ramazan ayında cemaatle namaz kılınmayacağını hatırlatan Öz, “Üzüntümüz bu Ramazan ayını cemaatimizden ayrı geçirecek olmamızdır. Teravih namazlarımızı cemaatimizle kılamayacağız belki ama teravih namazı sünnet bir namaz. Evlerimizde ailelerimizle birlikte cemaat olabilir namazımızı kılabiliriz. İnşallah ramazan ayının içerisinde salgının azalması ya da ortadan kaybolması durumunda başkanlığımızın uygun görmesiyle duamız isteğimiz, talebimiz bayram namazını birlikte kılabilmektir” dedi.

Ramazan ayı insanlara yol gösterici doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği ay olduğunu ifade eden Öz, şunları kaydetti:

“Ramazan ayı insanlara yol gösterici doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır. Ramazan ayı şükür ayıdır. Bu ayda Allah’a yönelerek, şükredelim. Üzerimize farz olan oruçlarımızı tutup, fitre ve zekatlarımızı fakir ailelere verelim. Bu konuda vatandaşlarımıza ilçe müftülüğü olarak aracılık edebiliriz”

Öz ayrıca, Ramazan ayında da Koronavirüs salgını nedeniyle devletin aldığı yasaklara, vereceği kararlara riayet edilmesi gerektiğinin önemine değinerek, “Kendimizi bu hastalıktan koruduğumuz gibi başkasına da bu hastalığın geçmemesine özen gösterelim. Evde kalalım, hayatta kalalım, hepimiz Allah’a emanet olalım” dedi.MFT