Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığına Recep Firidin, kamu alacakları kapsamında kooperatife borcu olan esnafın üç aylık borcunun ertelendiğini ancak iki ay içerisinde müracaat yapılması gerektiğini duyurdu

Üyesi bulunan ilçe esnafına faizsiz kredi ötele müjdesi de veren Firidin, koronavirüs salgını dolayısıyla diğer kamu alacaklarında olduğu gibi kooperatiften kredi kullanan  esnaflarında alacaklarının üç ay faizsiz olarak ertelendiğini söyledi.

Kooperatif Başkanı Firidin, “Dünyada 2020 yılı ile başlayıp  Ülkemizde Mart ayında kendini hissettiren Korona Virüsü en çok biz esnafları etkiledi, etkilemeye de devam edecektir. Memurlar, işçiler, emekliler in her ay az veya çok sabit geliri vardır. Türkiye'nin üçte birini oluşturan esnaf ve sanatkarın halini, yaşamını doğrudan etkileyen virüsün hepimizi etkilediği gibi özellikle iş yeri zorunlu kapalı olan tüm esnafımızı yüzde yüz etkilenmiştir. Zor günlerde daha iyi anlaşıldığı gibi, esnaf ve sanatkarın tek dostu, karagün dostu Esnaf ve Kefalet Kooperatifleridir” dedi.

Görele Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin krizin başladığı ilk günden itibaren teyakkuza geçtiğini belirten Firidin, “İlk etapta Esnaf Kefalet Kooperatiflerinden Kullandıkları Kredilerin 2020 yılı Nisan-Mayıs ve Haziran taksitlerini üç ay faizsiz olarak öteleme kararını devlet yetkilileri ile görüşerek aldık. Yani doksan gün kredi ödemeyeceğiz. Bununla ilgili banka ile gerekli ertelemeler yapıldı. Sizler uygun olduğunuzda kooperatifimize gelerek erteleme dilekçesini imzalamanız yeterli olacaktır. Görele Kooperatifi olarak bizde esnaf ve sanatkarımızın bu zor gününde, takibe borcu olup, borcunu yatıran ortaklarımıza üç ay sonra kredi tekliflerini alıyorken Nisan ayı itibariyle, takibini yatıran esnaflarımıza hemen kredi vermeye başlayacağımızın müjdesini veriyoruz” dedi.

Esnaf ve sanatkarların Temmuz ayı sonuna kadar icraya verilmeyeceğini ifade eden Firidin, şunları kaydetti:

“Takipte borcu olan esnaflarımız içinde çalışmalarımız devam ediyor. İcraya vermemiz gereken esnaf ve sanatkarı da Temmuz ayı sonuna kadar icraya vermeyeceğimizi de bildirmek istiyoruz. Merkez birliğimizin ve devletin almış olduğu kararlar esnafımıza, bu güne kadar olduğu gibi bugünden sonrada en hızlı şekilde uygulamaya devam edilecektir. Aylık faiz oranı aylık 0.37,5’dan kredilerimiz her zaman olduğu gibi sonuna kadar kullandırmaya devam ediyoruz. Esnafımıza kooperatif olarak 225 bin liraya kadar kredi veriyoruz”recep firidin