Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de 2,5 aydır kapatılan bir çok işyeri normalleşme adımı kapsamında açıldı. Adım 1 Haziran’da gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kararları açıkladı: İşyerlerinin çoğu faaliyete girdi. 65 yaş üstüne kısıtlama devam ederken, 20 yaş altı kısıtlaması 18'e düşürüldü. Sadece Çarşamba günü sokağa çıkabilen 0-18 yaş arasındaki çocuklar Cuma günü de dışarı adım atabilecek.

Şehirlerarası seyahat sınırlamasını 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelişmeleri takip ederek olumsuz bir durum görülmesi halinde bazı iller için yeniden kısıtlama getirebiliriz” dedi.

İdari izinde bulunan ve esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personellerinin 1 Haziran'dan itibaren tekrar işe başladığını duyuran Erdoğan, “Sağlık bakanlığı tarafından takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirecek” dedi.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını sürdürmekte fayda görüldüğünün altını çizen Erdoğan, “65 yaş üstünün sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna olma durumu devam edecek. 20 yaş altı ile ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz ve 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günleri sokağa çıkma sınırlamasından istisna olacak” dedi.

Restoran, kafe, kıraathane, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başladığını belirten Erdoğan, “Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsam dışındadır. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de yine 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek. Hem kapsamı hem de saati ayrıca değerlendireceğiz. Plajlar, milli parklar, müze ve ören 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçti. Hayvan satış yerleri, hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığıyla ilgili sınırlamalar da kaldırılmıştır. Sürücü kurları benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet vermeye başladı. Açık havada oturma yerleri olan yerlerdeki konserler saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek. Ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır." İfadelerine yer verdi.