Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele’de ‘1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ kutlama etkinlikleri çerçevesinde Eynesil açıklarında batırılan Rusumat No: 4 gemisinin olduğu yere çelenk atıldı.

Görele’de ‘1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ kutlama etkinlikleri çerçevesinde Kıyı Emniyetine ait KIYEM 6 kodlu gemi ile deniz turu atıldı. Görele Limanından hareket eden Kıyı Emniyetine ait gemi, Eynesil açıklarında batırılan Rusumat No: 4 gemisinin olduğu yere giderek, orada denize çelenk bırakıldı.

İlçe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, Liman Başkanı Erhan Zeynel ve diğer daire amirlerinin katıldığı programda tüm şehitlerimizin ruhuna dualar edildi.

Liman Başkanı Erhan Zeynel, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ‘1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı ilçede sadece deniz turu atarak kutladıklarını söyledi.

Her yıl olduğu bu yılda denize çelenk bırakarak deniz ve tüm şehitleri yad ettiklerini belirten Zeynel, “Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında bir çok etkinliklerle kutladığımız ‘1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı sadece deniz turu atarak kutladık. Kutlama etkinliğinde bu yıl bir değişiklik yaparak İstiklal Harbi'nde Karadeniz'de görevlendirilen ve peşindeki düşman savaş gemisinden kurtulmak için önce batırılan sonra yeniden denizden çıkarılarak savaşmaya devam ettirilen Doğu Cephesi'nde ise Ermenilerden kazanılan cephanenin Karadeniz üzerinden Batı Cephesi'ne taşınması dahil pek çok önemli görevde yer alan ve Eynesil açıklarında batırılan Rusumat No: 4 gemisinin bulunduğu söylenilen yerde çeleğimizi denize bıraktık. Deniz şehitlerimiz ve tüm şehitlerimize dualar ettik” dedi.GRELE DENZCLK BAYRAMI 1GRELE DENZCLK BAYRAMI 2