Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele’nin Çavuşlu beldesinde denize girilebilecek noktanın açığına yapılması düşünülen “Ağ Kafeste Kültür Balığı Yetiştiriciliği Tesisi” projesine karşı çıkan vatandaşlar, tepkilerini denizde ve karada gösterdi.

Teknelerle denize açılan balıkçılara, kıyı şeridinde toplanan vatandaşlar da alkışlarla “Ağ Kafeste Kültür Balığı Yetiştiriciliği Tesisi” istemiyoruz diyerek destek verdi.

Çavuşlu beldesinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Çavuşlu Belde İlköğretim Okulu toplantı salonunda yapılmak istenen bilgilendirme toplantısı tatsız olaylar nedeniyle ertelendi.    

BİZ DENİZİMİZDE TESİS İSTEMİYORUZ                                                                     

Çavuşlu’ya “Ağ Kafeste Kültür Balığı Yetiştiriciliği Tesisi” yapılmak istendiğini dile getiren Çavuşlu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı ve Merkez Muhtarı Selim Hamzaoğlu,  “Yaz döneminde bizim hayatımız denizlerde geçiyor, bu tesisi biz denizimizde istemiyoruz” dedi. 

Tesisin kurulacağı yerin balıkçılıkla geçimini sürdüren kişilerin bulunduğu bölge olduğunu ifade eden Hamzaoğlu, şunları ifade etti.

Tesisin kurulacağı bölgede Barbun, Mezgit, Kalkan ve Salyangoz avcılığının yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle palamut avcılığı bu bölgede gece akıntı yönüyle yüzen ve gezen ağlarla yapılacak olduğu için çok büyük bir tehlike arz edeceği için ileride mal ve can kaybına sebebiyet verebilir. Hemen buranın aşağısında hem özel halk plajı hem de belediye plajı vardır.  Şu anda bulunduğumuz bölgenin gerek derinliği, gerekse coğrafi konumu olsun kafes balıkçılığına uygun değildir. Biz Çavuşlu Su Ürünleri Kooperatifi olarak buradaki yapılmak istenen Ağ Kafeste Kültür Balığı Yetiştiriciliği Tesisinin yerinin değiştirilmesini ve belde halkının tepkisinin göz önünde bulundurulmasını istiyoruz”

BU TESİS EKONOMİK YAŞAMA DOĞRUDAN HAKSIZ MÜDAHALE İÇERİYOR

Çavuşlu beldesine yapılması düşünülen Ağ Kafeste Kültür Balığı Yetiştiriciliği Tesisinin uygun olmadığını belirten Avukat Ozan Karagöz, ise, “Çavuşlu beldesinde açık denize kurulması planlanan kafes şeklindeki balık üretimi projesi bölgede faaliyet gösteren kıyı balıkçıların ekonomik yaşama doğrudan haksız müdahale içeriyor” dedi.

Çiftliğin kurulması planlanan alanda deniz derinliği ve kıyı mesafe şartlarının sağlanmadığını gözlemlediklerine vurgu yapan Karagöz, “Çavuşlu ve Görele’deki toplam kıyı balıkçılığıyla faaliyet gösteren insan sayısı yüzü bulmaktadır. Bu gün kafes çiftliğinin kurulması planlanan alan doğrudan kıyı balıkçılığında faaliyet gösteren insanların aktif avlanma alanıdır. Fildirli mevkisi Mezgit, İstavrit, Barbut ve deniz Salyangozunun sık bir şekilde bulunduğu ve üreme alanıdır. Burada kurulması planlanan kafes çiftliği doğrudan kıyı balıkçılığıyla uğraşan hemşerilerimizin ekonomik yaşamına haksız bir müdahale içerecek ve üreme alanındaki yapılan bu müdahale ne yazık ki balıklarında uzun vadede yaşam koşullarını etkileyecektir. Doğrudan insanların görüşü alınmadan faaliyetini ve yaşam hakkını ekonomik ömrünü kıyı balıkçılığını sürdüren insanlarımız için bu müdahale haksız bir durum teşkil etmektedir. Buradan çağrımız Tarım İl Müdürlüğüne karşıdır. Tarım İl müdürlüğüz bu haksız müdahaleye bir an önce önüne geçmesi gerekir. Çavuşlu’da yaşayan insanlarımız geçimini denizden sağlamakta. Buraya yapılacak olan kafes çiftlik projesi gerek Çavuşlu halkının esenliğini ve çevre değerlerini etkilemesine sebebiyet verecek, bir yandan da kıyı balıkçılığını sürdüren hemşerilerimizin ekonomik hayatına doğrudan haksız bir müdahale içerecektir” dedi.

GEREKENİ DEVLET YAPACAKTIR

Güdükoğlu Denizcik ürünleri Firmasının sahibi Barış Güdük, “Çavuşlu beldemize çiftlik yatırımı için müracaatta bulunduk. Bu konuda halkın taleplerini almak için toplantı düzenlemek istedik. 150 kişilik bir grup, görevlendirme ile gelen 10 kişi linç etmek istedi. Biz toplantıya bu saatten sonra katılmıyoruz. Gerekeni devletimiz yapacaktır” dedi.AVULU BALIK 1AVULU BALIK 2