Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, kahveci esnafının pandemi sürecinden buyana büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade ederek, “Kahveci esnafı evine ekmek götürecek kazancı elde edemiyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, CHP Görele İlçe Başkanı Salih Zeki Bayram, İlçe Başkan Yardımcısı Nazmi Turkut Odabaş, Belediye Meclis Üyesi Aysel Uzun ve İlçe Yöneticileri ile birlikte ekonomik olarak zor günler yaşayan Görele’deki kahveci esnafını ziyaret etti.

Kahveci esnafının koronavirüs (kovid-19) salgını nedeniyle uzun süre iş yapamadığını anımsatan CHP Giresun İl Başkanı Fikri Bilge, ”Uzun süredir hem Görele hem dünya kovid-19 ile mücadele ediyor.Kovid-19’a karşı verdiğimiz mücadele süresi içerisinde esnafımız maalesef ciddi bir şekilde etkilendiler. Mart’ın 15’inde iş yerleri kapatıldı esnaf iş yapamadı. 4 ay iş yapamayan esnaf, yeniden işyerini açtı ve sürece uygun olarak hizmet vermeye başladı ancak sıkıntılar maalesef bitmedi, kahveciler şu anda açık ama oyun oynanmadığı için kimse kahveye gitmiyor. Dolayısıyla kahveciler dükkanını açtığından itibaren masraflarla uğraşıyor. Kirası varsa kirası işliyor, personeli var, vergileri var. İş yapmadan akşam dükkanını kapatıyor ve evine gidiyor. Evine ekmek götürecek kazancını elde edemiyor” dedi.

İnsan sağlığından değerli bir şeyin olmadığını belirten Bilge, “‘Oyunlar serbest olsun’ demiyoruz. Böyle gerekiyorsa, oyunlar yasak olabilir. Ama kahveciler bu sıkıntılar içerisinde ne yiyip ne içecek, evine nasıl ekmek götürecek? Birilerinin bunun hesabını mutlaka yapması lazım. Bu anlamda kahvecilere mutlaka bu sıkıntı daha ne zamana kadar devam edecekse aylık 2 bin lira devlet desteği sağlanması gerekiyor, yoksa kahvecinin evine ekmek götürmesi mümkün değil. Hepimiz biliyoruz ki, kahveciler günlük kazancıyla geçimini sağlayan, günlük sattıkları çayla ailesine ekmek götüren insanlar. Bunların başka geliri söz konusu değil. Günlük kazanıyorlar, geçimini bununla sağlıyorlar” dedi.KEMENE ESNAFI 1KEMENE ESNAFI 3