Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Eynesil’de deri ceket ve mont imalathanesi olan Arslan Dikici ilerlemiş yaşına rağmen çalışmaktan zevk aldığını, hobi ve hizmet amacıyla işini devam ettirdiğini söyledi.

Sekiz yıl öncesine kadar hiçbir sağlık sorunu yaşamayan Dikici, hastalık sürecinden sonra organ bağışı ile yeniden hayat buldu.

Organ bağışı il yeniden hayata tutunduğunu belirten Arslan Dikici,”Son sekiz yıla kadar sağlığım sıhhatim yerindeydi.

8 yıl önce rahatsızlandım. Karaciğer yağlanması ve siroz teşhisi kondu. Karaciğerim tamamen hükmünü kaybetti ve beni organ nakli için sıraya aldılar. Durumum acil olduğu için öncelik verdiler. Ya organ bulunacaktı ya da ölecektim. Bunları ben o zaman bilmiyordum yakınlarıma demişler ben daha sonra öğrendim. Bir gün bana telefon geldi acil olarak hastaneye çağrıldım. Giresun’da olan bir vakada vefat eden bir bayan organ bağışçısı olduğu için karaciğerinin bana nakli söz konusuydu, ancak değerler uyuşmadığı için bu nakil işlemi gerçekleştirilemedi. Derken birkaç ay sonra yine bir telefon geldi, nakil için karaciğer bulunduğunu söylediler. Ertesi gün 11’de ameliyata alındım. Moralim yerindeydi, ameliyat olmaya karar vermiştim zaten. Yaşama şansımın olmadığını, ya nakil olacağımı ya da öleceğimi biliyordum. Bu son şansımdı. Riske girerek ameliyat olmayı göze aldım. Allah’tan her şey yolunda gitti ve yeni karaciğer bana en iyi şekilde uydu. Ufak tefek ağrılarım hariç büyük sorun yaşamadım.

Organ bağışında bulunarak bana hayat veren genç için devamlı dua ediyorum. Allah’tan kendisine rahmet diliyorum. Allah anasına babasına sabırlar versin. Çok arzu etmem rağmen ailesi ile tanışma imkânım olmadı. Buna müsaade etmediler. Ailesi hakkında bana bilgi vermediler. Sadece 23 yaşlarında bir üniversite öğrencisi olduğunu söylediler. Kaza neticesi vefat ettiğini ve daha önce organ bağışında bulunduğunu söylediler. Bunun dışında hiçbir bilgim yok.

Herkesin ölmeden önce organ bağışında bulunmasını diliyorum. Bu çok takdire şayan bir olay. İnsanlığın ön gördüğü bir olay. Ben herkesin bu şeklide düşünmesini diliyorum.

Konuştuklarıma ve yakınlarıma organlarını bağışlamaları için tavsiyede bulunuyorum. Bu çok hayırlı bir iş buna kimse engel olmasın. Haramdır günahtır gibi bazı söylentilere bakmasınlar. Ben sağlığıma kavuştum. Bu gencin diğer organları ile benden başka 3 kişiye daha verilmiş. Bu rahmetli çocuk 4 kişiye yeniden can vermiş oldu. Şu anda sağlığı sıhhatim yerinde ve ben yeniden hayata döndüm. Mesleğime tekrar geri döndüm. 73 yaşındayım ve hala dükkân çalıştırıyorum. Yaptığım işi zevkle yapıyorum ve hizmet için yapıyorum. İçimden top oynamak bile geliyor. O kadar hareketliyim. Oturmak istemiyorum. Beni yeniden hayata bağlayan Porf. Dr. Serdar Topaloğlu hocama da tekrar teşekkür ediyorum” dedi.