Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Doğu Karadeniz'de halk arasında "kuşdili" olarak ifade edilen "ıslık dili"nin tanıtımı için Görele’de "Islık Dili Günleri" düzenlendi.

Vadiler arasında ıslıkla iletişim kurmayı sağlayan kuşdili için Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinlikte 15 Temmuz darbe girişimi de kuşdili ile protesto edildi. Katılımcılar, kuşdili ile "Şehitler ölmez, vatan bölünmez." ifadelerini kullandı.

İlçe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, etkinlikte yaptığı konuşmada, kuşdilinin yöre için çok önemli bir kültürel değer olduğunu söyledi.

Asırlardır var olan kuşdilinin günümüzde artık hayatın parçası olmaktan çıktığına dikkati çeken Ermiş, festivallerde ve tanıtım amacıyla gösterilerde kullanılan kuşdilini sürdürmenin kolay bir iş olmadığını aktardı.

Ermiş, bununla ilgili çalışmalar yapan Islık Dili Kültür ve Turizm Derneği ve Kuşköy halkının çalışmalarının önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Kuşdili sadece Türkiye'nin değil, insanlığın bir mirası. Bunun yok olmasına izin vermediler. Evlerin mesafesi birbirine uzak olduğu ve engebeli bir araziye sahip olduğu için oradaki yöre halkı kuşdilini kullanmışlar. Günümüzde hayvancılığın azalması, cep telefonlarının çıkmasıyla ihtiyaç olmaktan çıkmış ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Orada yaşayan yöre halkı pes etmemişler, bunu yaşatmak için dernek kurmuşlar ve tanıtımını yapmışlar."

Dernek Başkanı Şeref Köçek de UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'nde yer alan kuşdilini 2009 yılından bu yana köy halkı ve dernek olarak yaşatmak için çalıştıklarını belirtti.

Kuşdilinin yaşatılması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için her sene etkinlikler düzenlediklerini ifade eden Köçek, bölgenin önemli bir kültürel değeri olan kuşdilini turizme de kazandırmak için çalışacaklarını kaydetti.KUDL PROTESTO 1