Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Muzaffer Kefal, kış lastiği takma zorunluluğu uygulamasının 1 Aralık 2020 tarihinde başladığını, 01 Nisan 2021’de de sona ereceğini bildirdi.

Kefal, sürücülerin can ve mal güvenliği açısından kış lastiği kullanmaya hassasiyet göstermelerinin önemli olduğunu, yapılan denetimlerde ticari araçlarına kış lastiği taktırmayanlara idari para cezası kesileceğini de hatırlattı.

Sürücülerin araç bakımlarını yaptırmaları gerektiği konusunda da uyarılarda bulunan Kefal, şunları söyledi:

“Kış lastiği uygulamasına ek olarak araç sahiplerinin zincir ve yedek lastik bulundurmaları da gerekiyor. Bu konuda yasal bir düzenleme olmamasına rağmen; kazaların önlenmesi açısından büyük önem taşıyor. Sadece kar yağışları değil, fırtına ve yağmura karşı da kış lastiklerinin kullanımı kazaların önlenmesine yardımcı oluyor. Ek olarak, araçların yıllık muayenelerinin yapılması ve fren sisteminin gözden geçirilmesine de önemli. Vatandaşlarımızın 4 aylık süre içerisinde kış lastiği kullanması zorunludur. Kış lastiği kullanmayan ticari araç sahipleri ceza ödemekle yükümlü olacak. Lastik değişiminin yapılmaması halinde ise araç bağlanacaktır’’