Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener tarafından Görele Dondurması ile Çavuşlu Ekmeğinin coğrafi işaret alarak tescillenmesi Görele Pidesi içinde umutları arttırdı.

Görele’de pide ustası olan Orhan Patan, Görele Belediye Başkanı Tolga Erener’e seslenerek, Görele Pidesi içinde bir çalışma başlatılmasını, önemli bir lezzet olan Görele Pidesinin de tescillenmesini istedi.

Görele’de pide ustası olan Orhan Patan, Görele Pidesinin kendine özgü bir lezzet olduğunu, tamamen doğal ürünlerden yapıldığını söyledi.

GÖRELE PİDESİ YİYECEKSİNİZ PİDE USTANIZ GÖRELELİ OLMALI

Pide yemek istediğinizde pide ustasının Göreleli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Patan, “Görele Pidesi yörede yaygın olarak kullanılan taş fırınlarda ve yine yörede yetişen meşe ve kızılağaç odunuyla pişiriliyor. Doğal taştan yapılan ve odun ateşinde pişirilen pideler ne çok haşlanıyor, ne de çiğ kalıyor. Kızılağaç ve meşe odununun ateş seviyesi ve taş fırının ısı tutuşu pidenin istenilen kıvamda pişmesini sağlıyor. Bir de Görele’li pide ustalarının mahareti eklenince ortaya nefis bir lezzet konuluyor. Görele pidesi yiyeceksiniz pide ustanız Göreleli olmalı” dedi.

GÖRELE PİDESİNİN ÜNÜ İLÇE DIŞINA DA TAŞTI

Görele Pidesinin ününün ilçe dışına da taştığını vurgulayan Patan, “Görele’ye yolu düşen herkesin Görele’ye has, Göreleli ustaların geleneksel taş fırınlarda kızılağaç ve meşe odunu ateşinde yörede yaşayan ve doğal otlaklarda otlayan hayvanların sütüyle yapılmış yerel peynir ve tereyağının muhteşem lezzet bileşeninin ortaya koyduğu, pişmiş buğday unu kokulu Görele Pidesini mutlaka yemelerini öneriyoruz” dedi.

GÖRELE PİDESİ SAHİPSİZ DEĞİL

Görele pidesinin sahipsiz olmadığını ifade eden Patan şunları kaydetti:

“Göreleli pide ustaları sadece pide yapıp satmıyoruz. Bizler yaptığımız ürünle sanat icra ediyor sevgi ekiyoruz ve Görele ismini daha da üst seviyede kültürel olarak yerli ve yabancı turistlerin ilçemiz uğramasına büyük katkı sağlıyoruz. Ben işletme sahibi değilim ama mesleğimle temsil ettiğim bir ilçem var ismi Görele. Görele Belediye Başkanımız Tolga Erener’den Görele pidesinin patenti ve coğrafi işaretinin alınmasını istiyoruz. Görele’de ve dış il ve ilçelerde belirli sayıda Görele pidesi ismi altında işletmeler mevcuttur. Ben Belediye Başkanımız Tolga Erener’in ihmal edilmiş veya bu zamana kadar patenti alınmamış Görele pidesinin patenti ve coğrafi işaretinde de imzası olmasını istiyoruz”ORHAN PATAN 1ORHAN PATAN 2