Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele ve Eynesil’de yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında Çin'den getirilen CoronaVac aşılarının sağlık çalışanlarına uygulanmasına başlandı.

Çin’den getirilen CoronaVac’ın sağlık kuruluşlarına dağıtımının tamamlanmasının ardından aşılama başladı. İlk etapta sağlık çalışanlarına vurulacak aşılar, Görele ve Eynesil’de vurulmaya başlandı.

Op. Dr. Ergun Özdemir Görele Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Tolga Gürgen, Eynesil Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Bekir Bulut, sağlık çalışanlarıyla birlikte aşı oldu.

Op. Dr. Ergun Özdemir Görele Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Tolga Gürgen, aşının hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak, “Hem ülkemizde hem dünyada tüm yaşamı etkileyen virüs pandemisi var. Bu salgının önüne geçebilmenin tek yolu da şuan için aşı yaptırmaktır. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına devam etmektir. İnşallah bu günleri de geride bırakacağız” dedi.

Türkiye'ye gelen ilk partide 3 milyon dozluk CoronaVac aşısı bulunuyor. Aşı, 28 gün arayla 2 doz olarak uygulanacak. COVID-19 geçirenlerin aşılanmayacağı göz önünde bulundurulduğunda tüm sağlık çalışanlarının, bir ay içinde aşılanmasıyla hastalıkla mücadelede büyük avantaj sağlaması bekleniyor.

Aşılama uygulamasının başlamasıyla birlikte aşılamada dördüncü aşamada belli oldu.

İlk aşamada sağlık çalışanlarıyla birlikte 65 yaş üstü vatandaşlar, yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler bulunuyor.

İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan, kritik işlerde çalışan kişiler, 50 yaş ve üzeri ile en az bir kronik hastalığı olanlar aşılanacak.

Üçüncü aşamada, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar aşı olacak.

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.AILAMA UYGULAMA 1AILAMA UYGULAMA 2AILAMA UYGULAMA 3