Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Genç, yaptığı açıklamada, ıslık dilinin yörede yüz yıllardır haberleşmede kullanıldığını belirtti.

Genç, Aralık 2017'de UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alınan bu kültürel değerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Üniversite senatosu tarafından 2019'da "Türkçe ıslık dili" dersinin okutulması kararı alındığını anımsattı.

Bu kararı YÖK'ün de uygun gördüğünü aktaran Genç, dersin rekreasyon bölümü müfredatında yer aldığını dile getirdi.

Eğitim altyapısının oluşturulması için çalışmaların sürdüğünü belirten Genç, "2021-2022 akademik yılı güz döneminde 'Türkçe ıslık dili' dersinin okulumuzda verilmeye başlanmasını hedefliyoruz." dedi.

Genç, yetişmiş akademik personel olmadığı için köyde sınavla belirlenecek kişilerden dersler için destek alacaklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Üniversitemizin Karadeniz Turizm Uygulama ve Araştırma Merkez ile Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimiz iş birliğinde 'Islık Dili Usta Kullanıcı' sınavları düzenleyeceğiz. Belge alanların en iyilerinden fakültemizdeki derslerimizde istifade etmeyi planlıyoruz. Bir akademisyen arkadaşımız teorik kısmını anlatacak, pratik kısmında ise bu sertifikayı alan kişilerden istifade edeceğiz."

EN AZ 10 ÖĞRENCİ HEDEFİ

Islık dili dersinde kullanılabilecek bir kitap hazırladıklarını dile getiren Genç, "Altyapı hazırlıklarımız devam ediyor. Belli bir yere kadar da geldik. Başta kullanılacak kitap olmak üzere ders programı çalışmalarımızı en kısa zamanda da tamamlayacağız." ifadesini kullandı.

Genç, rekreasyon bölümüne gelecek akademik yılda 30 öğrenci alımını planladıklarını, bunlardan en az 10'unun "Türkçe ıslık dili" dersini seçmesini beklediklerini kaydetti.ISLIK DL 2