Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele’de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 106. yılı kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerinin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törene Görele Kaymakamı Murat Özdemir, Garnizon komutanı Personel Asteğmen Atilla Yener, Görele Belediye Başkan Tolga Erener, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şenel Dede, İlçe Emniyet Müdür Zekeriya Baran, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Hasan Türkoğlu, İlçe Müftüsü İhsan Öz, siyasi parti temsilcileri, diğer daire amirleri, öğrenciler, şehit yakınları katıldı.

Cumhuriyet Meydanında yapılan törenin ardından Görele Şehitliği ziyaret edilerek, şehitlerin ruhuna dualar okundu.

Görele Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda devam eden törende konuşan Türk Dili Edebiyat Öğretmeni Ali Babayiğit, “Türk vatanının ve Milletinin ebedi varlığı ile Devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna, özlerini kırpmadan canlarını feda eden, aziz şehitlerimizi, 18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle, şükran ve rahmetle anmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Ulusumuzun tarihi, her sayfası altın harflerle yazılmış destanlarla doludur. Bu destanların yazarı, bir gül bahçesine girercesine kara toprağa girmiş’’ kahraman şehitlerimiz ile gazilerimizdir. Tarihimizin şeref sayfalarından biri de, bundan 106 sene önce 18 Mart’ta Çanakkale’de yazılmıştır. Çanakkale’de; teknik üstünlük ve ulus sevdası karşısında, bütün anlamını yitirmiş, zafer mertlikle kucaklaşmış, ölüm şehit olmakla yüceltilmiştir. Türk ulusunun Atatürk’e kavuştuğu, muhteşem bir zaferin adı olan Çanakkale, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ön sözüdür” dedi.

Program çeşitli dallarda yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.ANAKKALE GREL 1ANAKKALE GREL 3ANAKKALE GREL 2