Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Göreleli Radyo, Televizyon Sunucusu Uğur Bilgi, dünyada en ciddi yaşamsal kaynakların başında suyun geldiğini, küresel ısınmanın da düşünüldüğünde yakın bir gelecekte su nedeni ile dünyada soğuk savaşların çıkacağını, bununla ilgili kapitalist güçler tarafından çalışmaların yapıldığını iddia etti.

Görele ve Çanakçı’nın can damarı olan Çanakçı Deresine hidroelektrik santrallerin kurulduğunu, kurulması planlanan yeni bir HES projesinin cinayetle eş değer bir oluşum olduğuna dikkati çeken Bilgi, “Görele’nin can damarı olan üç vadiden biri olan Çanakçı deresi üzerinde birkaç hidroelektrik santralleri kuruldu ve şimdi bir yenisi gündemde. Debisi oldukça azalan dere için yeni bir santral telafisi olmayan bir tabiat yıkımının habercisidir. Sadece insan değil binlerce canlının yaşam alanını yok etme ölçülerine varacak bir tehdittir. Zira gerek bitki örtüsü, gerek bu coğrafyada yaşayan canlı türlerinin, insanın can suyudur bu dere. Zaten biz insanlar düne kadar yunduğumuz, suyunu içtiğimiz dereyi fazlası ile kirlettik, derede yaşayan bazı canlıları yok ettik. Mesela, meşhur gomit balığını son yıllarda derelerde görenimiz var mı? Şimdi yeni bir HES tamamı ile cinayete eş değer bir oluşumdur” dedi.

“UMUT YAĞACAK YAĞMURA, KARA KALIR”

Üzerinde fazladan çok HES bulunan Çanakçı Deresine yeni bir HES Projesinin düşünülmesinin yerine rüzgar enerjisinin neden düşünülmediğini ifade eden Bilgi, şunları kaydetti:

“Bizim derelerimizin su kaynağı yağmur ve kardır. Gelinen noktada yağışların mevsim normalleri düzeyinde seyretmemesi ve daha da azalacağını düşünürsek, o dereden akan suyun nasıl bir öneme sahip olduğunu anlamak için mühendislik bilgilere sahip olmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
Şayet konu gerçekten elektrik ise, neden sadece dere akla geliyor? Üstelik üzerinde fazlası ile HES varken. Mesela rüzgar enerjisi neden düşünülmüyor? Hiç esmiyor mu rüzgar bizim dağlarımızda, tepelerimizde yada su ile ilgili uzun vadeye dayanan başka bir hesap mı var? Hiç Çanakçı vadisini boydan boya gezdiniz mi? Mevcut HES’lerin önünde kuru dereyi gördünüz mü? Vadi çocuklarının yüzmeyi öğrendiği, balık tuttuğu yüzlerce gölün artık yerinde yeller estiğini müşahede ettiniz mi? Bir santral daha yapılırsa, oburlardan cılız su ya akar ya akmaz, umut yağacak yağmura, kara kalır” dedi.

“SUYUMUZ İPOTEK ALTINDA MI?”

Çanakçı Deresi suyu ipotek altında mı? Diyerek sözlerini sürdüren Bilgi, “Bana göre asıl merak konusu ise mevcut HES’lerin gerçekte kime ait olduğu? Suyumuz ipotek altında mı? İnsanı meşgul eden, düşündüren deli sorular üşüşüyor belleklere. Hülasa, bir santrale daha hayır. Bu çok ciddi bir sorundur ve sadece Çanakçı vadisinin değil, bölgenin de geleceğini ilgilendiren bir konudur. En azından insan olarak bu coğrafyaya, tabiata ve aldığımızı geleceğe en az hasarla sunmak adına borçluyuz. Yoksa kimsenin kuşkusu olmasın ki son pişmanlık fayda etmeyecektir. Demokratik biçimlerde buna karşı durmak, hepimizin boynunun borcudur” dedi.UUR BLG HES 2UUR BLG HES 1