Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Eynesil’de yapımı 34 yıldır devam eden Yeşil Cami'de uzun yıllardır çalışan taş ustaları, tonlarca ağırlıktaki büyük taşları şekillendirerek gelecek nesillere örnek bir eser bırakmak için emek veriyor.

Eynesil’in Altınlı Mahallesinde temeli 1987'de atılarak yapımı halen devam eden cami inşaatı tamamen bitirilmemesine rağmen 2012'de ibadete açılmıştı. Şu anda dış cemaat yeri ve minare yapım çalışmaları devam eden Yeşil Caminin tam olarak bitirilmesinin 5-6 yıl daha süreceği belirtildi.

Yapımı uzun süredir devam eden camide, ustalar Giresun’un farklı yerlerinden gelen taşları titizlikle işleyip belirlenen noktalara yerleştiriyor. İnce işçilik istediği için taş ustası zor bulunan caminin yapımında 4 taş ustası çalışıyor.

Ustabaşı Ayhan Tufanoğlu ile birlikte caminin müezzini de olan ağabeyi Bahattin Tufanoğlu 31 yıl, Kenan Küçüker 25 yıl ve Hayrettin Kibar 11 yıldır cami yapımına emek veriyor. Caminin kadrolu imamı Hüseyin Duvan ise çalışanların yemek ve benzeri ihtiyaçlarının karşılanmasında yardımcı oluyor.

CUMHURİYETTEN BU YANA BÖYLESİ YAPILMADI

         Yeşil Camii'nin yapılmasını üstlenen Eynesil Hayırlı İşler Yapma ve Yaptırma Derneğinin Başkanlığını da yürüten Ustabaşı Ayhan Tufanoğlu, ticari olarak düşünüldüğü takdirde böyle bir yapının inşaatında çalışılamayacağını belirterek, "Sanata olan aşkımızı taş üzerinde konuşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Yapımı devam eden yeşil Camii’nin neden bu kadar uzun sürdüğüne açıklık getiren Tufanoğlu,  “Osmanlıdan ve Selçuklulardan gelen geleneğin Cumhuriyet döneminde devam edemediğini görüyoruz. Cumhuriyet döneminde sadece namaz kılma ihtiyacını karşılayan binalar yapılmıştır. Geçmiş, sadece kopya etilmişse de bu kopya dahi tutturulamadı. Bu camide hem Selçukludan Beylikler döneminden hem de Osmanlıdan çok önemli noktalar buraya alınmak suretiyle bir kompoze oluşturulmuş ve bundan hareketle daha ileriye doğru neler yapılabilinirin temelleri atılmıştır. Tabii ki bu zor bir iş, ilk defa Eynesil’de var. Bunu iddia ederek söyleyebiliriz. Türkiye’de ilk defa Eynesil’de var. Yanı bir İstanbul, bir Ankara bir adana bir Bursa’da bile böyle bir çalışmanın olduğunu işitmedik, görmedik. Sadece Kuzey Kapısını üstündeki işleme bir yılda tamamlandı. Minarenin sekiz buçuk metrelik kısmı olan taban kaidesi bir yılda bitti.

        Bu eser sadece Eynesil değil Türkiye’de Selçuklu ve Osmanlıdan bu yana gelen bu mimarideki sanat anlayışının Cumhuriyet Türkiyesinde de devamını sağlayacaktır.”

CAMIMIZ SELÇUKLU VE OSMANLI KARMASI OLUYOR

       Camının yapımında boya kullanılmadığını belirten Ayhan Tufanoğlu, “Mihrap Selçuklu, Kuzey Kapısı Osmanlı, Kubbe düzeni Osmanlı, ama hiç boya kullanılmamsı, en orijinal tarafı da burası. Bu ne Selçukluda var, gerçi Selçuklu zamanında beklide boya yok ama Osmanlı’da boya var. Bizde boya yok. Tamamıyla taş olması da biraz daha Selçukluyu andırıyor. Biz oralardan esinlenirken yeniyi de ilave ettik. Kendi katkılarımızda oldu. Kuzey Kapısını Osmanlıdan aldık. Tokat Hatuniye (Meydan) Camii'nin kitabe kısmında o camiyi yapan kişiler ile ilgili bilgiler var” dedi.

ÇEVRE DÜZENLEMESİ EN SONUNDA YAPILACAK

         İnşaat devam ettiği için şu anda çevre düzenlemesinin mümkün olmadığı belirtilirken, caminin dokusuna uygun bir şekilde yapılacak olan tuvalet ve şadırvanın tamamlanmasından sonra çevre düzenlenmesine geçilecek.

Cami yapımında görüş sahibi olan kişilerin, cami çevresinde arsalar alarak hem camının çevresinde yapılması muhtemel yüksek binaları önlemek, hem de tuvalet gibi şeyleri uzağa götürerek camının avlusunu, camiye uygun bir düzenleme yapma konusunda fikir birliğinde olduğu da belirtildi.YEL CAM 1YEL CAM 2