Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele’nin Hürriyet Mahallesindeki tarihi köprünün restorasyon ve tamiri için kendi çabaları ile girişimde bulunan vatandaşlar yetkililerden yardım bekliyor.

Hürriyet Mahalle Sakinlerinden Yusuf Ziya Aydın, mahallemizde bir grup vatandaş ile birlikte tarihi köprünün yenilenmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi.

DEFİNECİLER BÜYÜK ZARAR VERMİŞ

Tarihi kemer köprüye defineciler tarafından zarar verildiğini belirten Aydın, “Uzun yıllar İstanbul’da ikamet ettim. Son zamanlarda pandemi nedeniyle mahallemde daha çok kalıyorum. Mahallemde tarihini tam olarak bilmediğimiz, ancak en az 200 yıllık olduğunu tahmin ettiğimiz bir kemer köprü bulunmaktadır. Kadı Köprüsü olarak bilinen bu köprü şu anda kullanılmamaktadır. Köprünün yanına yapılan yeni köprüden ulaşım sağlanmaktadır. Ancak bu köprümüz bizlere atalarımızdan tarihi bir miras ve yadigârdır. Köprü ve çevresi bakımsız kalmıştı. Diken ve yabani otlar ile sarmaşıklar içinde neredeyse kaybolmuş olan köprüyü kendi çabalarım ile temizlettim. Köprü defineciler tarafından yağmalanarak taşları çalınmış. Alt temellerindeki taşlar ile oynanmış ve tarihi dokuya zarar verilmiş. Üstündeki taşlar da çalınmış veya götürülmüş” dedi.

“ATA YADİGÂRIMIZ KAYBOLMASIN”

Köprüyü tekrar eski şekline eski mimari yapısına kavuşturmak için çalıştıklarını ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

“Nerelere başvuracağımız bilmiyoruz. Bu köprünün tamiri için uzun süredir uğraşıyorum. Üst korkuluk taşlarını yok etmişler, taşlar kayıp olmuş. İki usta getirdim, birisi iskele kurup bütün taşları temizleyip, derz dolgularını ve eksik olan 35 metre taşları tamamlayıp yerlerine koymak için 78 bin lira istedi. Diğer usta ise taşları yapıp teslim etmek şartıyla (işçilik hariç) 15 bin lira istedi. Buranın Anıtlar Kurulu tarafından koruma altında olduğunu duydum. Ben kendi çabamla bir şeyler yapsam beklide mahkemelik olurum. 200 yıllık tarih yok olacak. İnsan üzülüyor. Gözümüzün önünde yıkılıp gidişini seyredeceğiz. Buranın yapılması için maddi manevi elimden gelen yardımı yapmaya hazırım. Belediyemiz ve kaymakamlığımız başta olmak üzere yetkili devlet kurumlarından ve siyasilerden yardım bekliyoruz. Bu köprünün yenilenmesi için bir girişimde bulunulduğu takdirde bizde elimizi taşın altına koyarız. Yeter ki ata yadigârımız kaybolmasın”KPR 2KPR 1