Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele’nin Çavuşlu Beldesi Kurukale mevkiinde bulunan tarihi kaya mezarları definecilerin hedefi oldu.

Radyo ve Televizyon Program sunucusu Uğur Bilgi, Görele’nin Çavuşlu Beldesi Kurukale mevkiinde bulunan tarihi kaya mezarlarını gezerek, definecilere ateş püskürdü.

Definecilere ‘Derdiniz ne sizin?’ diye seslenen Bilgi, tarihi kaya mezarlarının define avcıları tarafından tarihe dair önemi tanımaksızın, umarsızca kendi çıkarları için talan ve tahrip edildiğini söyledi.

ÇAVUŞLU NEDEN SESSİZ KALIYOR?

İnsanların bu tür eserleri görmek için ülkeler arası yolculuk yaptığı günümüzde buna anlam veremediğini belirten Bilgi, “Artık, insanların bu tür eserleri görmek için ülkeler arası yolculuk yaptığı günümüzde, ne yazık ki bizler bu tür değerleri atıl durumda bekleterek yok oluşa doğru terk ediyor, yada çıkarlar uğruna tahrip etmekten sakınmıyoruz. O zaman akla gelen soru şu: Buralar bu denli sahipsiz, kimsesiz mi? Bu bölgeyi sit alanı olarak tescilleyen idare, neden buralarla ilgili tek bir adım dahi atmadan bu talana fırsat veriyor? Taş ocağı, çöp tesisi gibi yaptırımların reva görüldüğü, tarihte bile ‘Türklüğün laboratuvarı’ olarak bilinen Çavuşlu başına gelenlere ne kadar sessiz kalacak ve çocuklarının geleceğine ne bırakacak?” dedi.UUR BLG