Güncel - Görele ve Çevre İlçeler

Görele’de İçişleri Bakanlığınca trafikte yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik ‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’ uygulaması hayata geçirildi.

Yurt genelinde başlatılan etkinlikle kavşak giriş ve çıkışlarıyla, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkı verilme farkındalığının oluşturulması hedeflendi.

Daha önceden "Öncelik hayatın, öncelik yayanın" sözleri ile başlayan trafikte yaya önceliği seferberliği bu sefer ışıksız yaya geçitlerindeki orta şeritler sembolik olarak kırmızıya boyanarak, sürücülere "Yaya önceliği kırmızı çizgimizdir" mesajı verildi.

Görele Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı jandarma trafik ekipleri, sürücülere ‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’ olsun diyerek broşürlü uyarıda bulundu.

Çocuklarda ellerinde tuttukları ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın, Araçlar dursun yayalar geçsin, yaya öncelikli trafik için el ele, İlk geçiş hakkı yayanındır, unutma sevdiklerinde yaya yolunda, yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz’ görsellerle uygulamaya dikkat çekti.

Görele Kaymakamı Murat Özdemir, kanun gereği sürücülerin yaya geçitlerinde yayalara geçiş hakkını tanıması gerektiğini belirterek, "Yaya önceliği kırmızı çizgimiz" mesajı verirken, “Sürücüler, trafik ışığının bulunmadığı yaya ve okul geçitlerinde önceliği yayalara vermek, trafik ışığının bulunduğu yerlerde ise trafik ışığına göre davranmak zorundadır. Yayalarımız trafik ışığının olmadığı yaya ve okul geçitlerinde önceliğin kendilerinde olduğunu trafik ışığının bulunduğu yerlerde ise trafik ışığına göre hareket etmeleri gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. İnsanlarımız trafikte sürücü, yolcu ve yaya olarak bulunur. Bu üç unsura baktığımız zaman içlerinde en korunmasız olanlar yayalardır. Yayalarımızın karıştığı trafik kazalarında ve bu kazalarda yaşanan can kayıplarını azaltmak amacıyla kurallara harfiyen uymamız gerekmektedir” dedi.

Programa Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şenel Dede, İlçe Emniyet Müdürü Zekeriya Baran, İlçe Jandarma Karakol Bölük Komutanı J. Asb. Kd. Bçvş. Hasan Türkoğlu ve diğer daire amirleri katıldı.YAYALAR KIRMIZI ZG 1YAYALAR KIRMIZI ZG 2YAYALAR KIRMIZI ZG 3YAYALAR KIRMIZI ZG 4YAYALAR KIRMIZI ZG 5